لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۵۰

احمدی نژاد: ایران دست های هر مهاجمی را قطع خواهد کرد


ایران می گوید مایل است اورانیوم کمتر غنی شده خود را با سوخت اتمی با غنای بالاتر معاوضه کند، اما این کار باید در خاک ایران انجام شود.

دولت ایران این پیشنهاد را در سندی که روز شه شنبه منتشر کرد ارائه داد. این نخستین پاسخ بار است که تهران رسما به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انتقال اورانیوم به خارج جهت تبدیل به سوخت مورد نیاز یک رآکتور پژوهشی پزشکی پاسخ می دهد.

پیشتر در اوائل ماه، ایران گفت غنی سازی اورانیوم را در سطحی بالاتر آغاز کرده است، روندی که قدرت های جهانی می ترسند ممکن است ایران را قادر سازد اسلحه اتمی بسازد. تهران تاکید می کند که برنامه اتمی آن فقط برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه هشدار داد ایران دستهای هر کسی را به کشور حمله کند قطع خواهد کرد. او این هشدار را در حالی صادر می کند که اسراییل و آمریکا اخیرا فاش ساختند آنها عمل نظامی علیه ایران را رد نکرده اند.

در این میان، در حالی که دیگر قدرت های بین المللی بر وضع تحریم های جدیدی علیه جمهوری اسلامی پافشاری می کنند، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه به خبرنگاران گفت طرف های درگیر در مجادله باید روند گفت و شنود و مذاکراه را پیش ببرند.

ایالات متحده آمریکا و دیگر قدرت های جهانی خواهان وضع چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران به دلیل فعالیت های غنی سازی آن بوده اند.

ایران می گوید غنی سازی اورانیوم را در سطحی بالاتر آغاز کرده است، روندی که قدرت های جهانی می ترسند ایران را قادر سازد اسلحه اتمی بسازد. تهران تاکید می کند که برنامه اتمی آن فقط برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.

اسراییل، که ایران را بزرگترین دشمن خود تلقی می کند، می گوید هفته آینده هیاتی را برای بحث هایی که انتظار می رود بر مساله اتمی ایران متمرکز باشد به چین خواهد فرستاد.

سرپرستی هیات را موشه یالون، وزیر امور استراتژیک بر عهده خواهد داشت و استنلی فیشر، رییس بانک مرکزی اسراییل را شامل خواهد شد.

چین، عضو دایمی شورای امنیت، یکی از مخالفان سرسخت وضع تحریم های اضافی علیه ایران بوده است.

روسیه، دیگر متحد سنتی ایران در شورای امنیت، اخیرا نشان داده است که مایل است موضع سخت تری نسبت به جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند.

XS
SM
MD
LG