لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

آمریکا چند شرکت و کارشناس اتمی ایران را تحریم کرد


ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
آمريکا ۵ کارشناس هسته ای ايران و ۷ شرکت ایرانی مرتبط با غنی سازی اورانيوم را تحريم کرد.

تحریم های جدید دارایی های اين ۱۲ شخص حقيقی و حقوقی در آمريکا را مسدود می کند، و شهروندان و شرکت های آمريکايی را از داد و ستد با آنها منع می کند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده افراد تحریم شده را فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، جابر صفدری، رئیس بخش فناوری‌های پیشرفته سازمان انرژی اتمی ایران، مرتضی احمدعلی بهزاد، عضو هیئت مدیره «شرکت غنی‌سازی اورانیوم ایران»، امیرحسین رحیمیار، مرتبط با «شرکت سوخت رآکتور هسته‌ای سوره» و محمدرضا رضوانی‌زاده، مدیر پیشین «شرکت سوخت رآکتور هسته‌ای سوره»، معرفی کرده است.

همچنین هفت شرکت «ایران پویا»، «آریا نیکان»، «پویا کنترل»، «فراتک»، «گروه صنعتی ندا»، «طرح و پالایش» و «تولید ابزار برشی ایران (تابا)» به فهرست تحریم‌های این وزارتخانه اضافه شده‌اند.

نام فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در حالی در فهرست تحریمی قرار گرفته است که اتحادیه اروپا پیشتر برای وی محدودیت سفر در نظر گرفته بود و سال ۲۰۰۷ نیز نام وی در قطعنامه شورای امنیت به عنوان یکی از افراد مرتبط با برنامه اتمی و موشکی ایران آمده بود.

ایران درخواست های سازمان ملل متحد و کشورهای غربی برای توقف برنامه هسته ای خود را، که واشنگتن می گويد برای ساختن بمب است، ناديده گرفته است.

ایران تاکید می کند که فعالیت های هسته ای اش تنها اهداف صلح آمیز دارد.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید به دلیل ناسازگاری مداوم ایران در خصوص برنامه هسته ای اش، لازم است از تخلفات ايران جلوگيری شود.
XS
SM
MD
LG