لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

احتمال بازگشت ایران به شرایط قبل از توافق هسته‌ای ژنو


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با بیان اینکه همه باید برای رسیدن به توافق هسته‌ای تا پایان تیرماه تلاش کنند، گفت که در صورتی که دو طرف تا پایان مهلت مقرر، به توافق نهایی نرسند، هر طرف حق دارد به شرایط پیش از توافق ژنو باز گردد.

ظریف که در نشست خبری با وزیر امور خارجه نیوزلند به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت: توافق ژنو برای رسیدن به توافق نهایی یک سال زمان تعیین کرده است. اما همه باید تلاش کنند توافق نهایی تا پایان تیر ماه حاصل شود.

توافق هسته ای ژنو میان ایران و کشورهای ۱+۵ که آذر ماه سال گذشته حاصل شد، به ایران اجازه داد که به بخشی از دارایی‌های خود، که به دلیل تحریم‌های جهانی از دسترس‌اش خارج شده بود، دست پیدا کند و به طور موقت بخشی از فعالیت‌های اقتصادی خود را با جهان از سر گیرد. در مقابل ایران نیز متعهد شد که طی یک برنامه زمانی، فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کرده و ذخایر اورانیم غنی شده خود را کاهش دهد.

بر اساس این توافقنامه دو طرف ۶ ماه فرصت دارند تا به توافق نهایی بر سر نحوه تداوم برنامه هسته‌ای ایران دست یابند. این فرصت میتواند ۶ ماه دیگر نیز تمدید شود.

آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ برای دستیابی به توافق نهایی، جمعه در حالیکه اختلاف نظرهای طرفین به قوت خود باقی بود، به پایان رسید.

وزیر امور خارجه ایران در سخنان روز یکشنبه خود، با انتقاد از برخی از مذاکره‌کنندگان گفت که برخی از شرکت‌کنندگان در مذاکرات «مواضع حداکثری» دارند.

در صورتی که توافق هسته‌ای نهایی حاصل نشود و ایران به سیاست‌های هسته‌ای پیشین خود باز گردد، تحریم‌های اعمال شده به طور کامل بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG