لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

گزارش «واشنگتن فری بیکن» از تهدید ایران به از سرگیری برنامه هسته‌ای


مقالهای از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

مقام های ارشد ایران روز پنجشنبه اعلام کردند جمهوری اسلامی در آستانه از سرگیری برنامه جنگ افزار هسته ای اش قرار دارد و آماده است چنانچه از مزایای مالی برجام برخوردار نشود، فعالیت های غنی سازی اورانیوم را در ابعادی گسترده دوباره آغاز کند.

هشدار ایران نشان از تشدید تهدیدهای رژیم دارد. در ارزیابی تازه جامعه اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده، ایران یکی از تهدیدهای عمده در حال ظهور است که می تواند توازن بین المللی را به هم زده و منطقه خاور میانه را با موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای روبرو کند.

اگر آنطور که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تهدید کرده است ایران فعالیت های غنی سازی منع شده بر مبنای برجام را از سر بگیرد، می تواند اورانیوم غنی شده با غلظت بالا و لازم برای جنگ افزار هسته ای را تولید کند.

صالحی در بازدیدی از مرکز هسته ای فردو گفت: «می خواهم این هشدار را بدهم که این بلوف نیست... نظام اراده کند ما می توانیم به راحتی به ۲۰ درصد برگردیم و نیازهای کشور را در هر سطح و حجمی تامین کنیم.»

ایران از دانش فنی لازم برای آغاز سریع غنی سازی برخوردار است و به نظر می رسد صرفا برای حفظ مزایای مالی ناشی از برجام از آن پرهیز کرده است.

معاون رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: «غنی سازی در حال انجام است و هر گاه اراده کنیم، آن محدودیت ۳۰۰ کیلو را کنار می گذاریم... الان ۱۰۴۴ دستگاه سانتریفیوژ در فردو داریم که اگر نظام اراده کند، غنی سازی ۲۰ درصد را مجددا در فردو از سر می گیریم.»

بنا بر گزارش های محرمانه و غیرمحرمانه ای که به تازگی به مقام های سیاسی آمریکا داده شده است، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده این تهدید را معتبر ارزیابی می کند.

جامعه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در ارزیابی پایان سال میلادی از تهدیدهای نوظهور در جهان، ایران را «در حال توسعه نفوذش» در بخش های نظامی و سایبری توصیف کرده است.

در این گزارش تازه به ۴۵ سازمان دولتی شامل وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت امنیت داخلی و مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده گفته شده است: «ایران احتمالا به توسعه قابلیت های موشکی اش از جمله گسترش فناوری مورد استفاده در موشک های بالیستیک بین قاره ای و بهبود عملیات تهاجمی سایبری اش ادامه خواهد داد. ایران با افزایش ابعاد و قابلیت های شبکه نظامی، اطلاعاتی و نیروهای نیابتی اش ضمن توسعه فعالیت های اقتصادی اش در دیگر نقاط جهان نفوذش را گسترش می دهد.»

در نسخه غیرمحرمانه این گزارش ذکر شده است: «کشورهای متخاصم مانند روسیه، ایران و چین ممکن است درگیر کارزار عملیات اطلاعاتی پیشرفته ای شوند که از رسانه های اجتماعی، هوش مصنوعی و تحلیل داده ها برای تضعیف ایالات متحده و متحدانش استفاده می کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG