لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

تلاش ناکام مخالفان توافق اتمی


سناتور باربارا میکولسکی ۳۴امين رای موافق را در حمايت از موضع کاخ سفيد اعلام کرد.
سناتور باربارا میکولسکی ۳۴امين رای موافق را در حمايت از موضع کاخ سفيد اعلام کرد.

وبسايت روزنامه لس‌آنجلس تايمز در مقاله‌ای با عنوان "چرا مخالفان توافق اتمی با ايران در برابر اوباما کم آوردند" می‌نويسد، مخالفان مصمم توافق اتمی رئيس جمهوری اوباما با ايران عهد کرده بودند که ماه اوت را به برانگيختن ضديت افکار عمومی با اين توافق و تشکيل چنان اکثريتی از دو حزب اختصاص دهند که بتواند اين توافق تاريخی را شکست دهد. در عوض، تلاش آنها ناکام ماند. و نتیجه، تقويت کاخ سفیدی است که اغلب رابطه پرفراز و نشيبی، حتی با دموکرات های کنگره داشته، و نتيجه ديگر، شکست غير منتظره گروه‌های طرفدار اسرائیل در واشنگتن، که اغلب تصور می‌شد در زمره پرنفوذترين گروه‌های ذینفع در کنگره هستند.

اين مقاله در ادامه می‌گويد، بقای توافق در حقيقت روز چهارشنبه يعنی زمانی تضمين شد که سناتور باربارا میکولسکی ۳۴امين رای موافق را در حمايت از موضع کاخ سفيد اعلام کرد. اين تعداد کافی است تا حتی اگر کنگره لايحه‌ عدم تائيد توافق را به‌تصويب رساند اوباما بتواند آن را وتو کند.

نويسنده می‌گويد، ۱۰ سناتور دموکرات هنوز موضع خود را اعلام نکرده اند. اکنون متحدان رئيس جمهوری در سنا، با اين پيروزی در دست، تلاش خواهند کرد تا نظر موافق ۷ تای آنها را کسب کنند. اگر در اين کار موفق گردند، خواهند توانست جلوی رای‌گيری لايحه عدم تائيد را گرفته بطوری‌که اوباما ديگر نيازی به استفاده از حق وتوی خود نخواهد داشت، که خود موفقيت بزرگی برای رئيس جمهوری است.

XS
SM
MD
LG