لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

آسه آن از توافق جامع اتمی با ایران حمایت کرد


کشورهای عضو آسه آن، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، از توافق جامع اتمی با ایران حمایت کردند.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو آسه آن در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کردند، گفتند اگر توافق جامع اتمی با ایران به طور کامل اجرا شود، به اعتمادسازی در اینکه برنامه اتمی ایران ماهیتی صرفا صلح آمیز دارد، کمک خواهد کرد.

در همین حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا که در اجلاس آسه آن در کوالالامپور شرکت کرد، روز پنجشنبه در هفتادمین سالگرد مراسم بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا از توافق اتمی با ایران دفاع کرد.

آقای کری که با وزیر امورخارجه ژاپن در حاشیه اجلاس آسه آن سخن می گفت، اعلام کرد سالگرد هیروشیما یادآور قدرتمند تاثیرات ماندگار جنگ بر مردم و کشورها است و همچنین اهمیت توافق اتمی با ایران برای کاهش احتمال تولید تسلیحات اتمی بیشتر را نشان می دهد.

در بمباران اتمی هیروشیما که در ۶ اوت ۱۹۴۵ صورت گرفت، حدود ۱۴۰ هزار نفر کشته شدند و ۷۰ هزار نفر دیگر نیز سه روز بعد پس از آنکه هواپیمایی آمریکایی یک بمب بر فراز شهر ناگازاکی رها کرد، کشته شدند. آمریکا و متحدانش گفتند این دو حمله به پایان دادن به جنگ جهانی دوم کمک کرد.

ابراز نگرانی نسبت به اقدامات چین

در همین حال، در پایان نشست آسه آن در مالزی، وزیران خارجه کشورهای عضو به ادعاهای ارضی چین واکنش نشان دادند و اعلام کردند ادعاهای چین در دریای چین جنوبی باعث «افزایش تنش» در منطقه شده است.

آنها در مورد جزیره سازی های چین ابراز «نگرانی شدید» کردند. برخی از وزیران خارجه کشورهای عضو آسه آن گفتند که اقدامات چین ممکن است «صلح و امنیت و ثبات در دریای چین جنوبی را بر هم بزند.»

پیشتر اختلاف نظر بر سر متن مربوط به مناقشات در دریای چین جنوبی مانع صدور بیانیه مشترک پایانی از سوی آسه آن شده بود.

همسایگان چین این کشور را به گرفتن قلمرو در این دریا متهم می کنند و با چین اختلافات مرزی پیدا کرده اند. چین در بخش هایی از این دریا در حال ساخت جزایر مصنوعی است، مناطقی که همسایگانش ادعا می کنند مالک آن هستند. چین از جمله با ویتنام، مالزی، تایوان، فیلیپین اختلاف دارد.

جان کری پس از مالزی به ویتنام سفر کرد و با این سفر به تور اخیرش که با سفر به مصر آغاز شد پایان می دهد. آقای کری که به قطر نیز سفر کرد، از توافق اتمی ایران در دیدار با رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، دفاع و بر همکاری آمریکا با آن کشورها تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG