لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۵

عراقچی: مذاکرات فنی ادامه می یابد


به گزارش وال استریت جورنال از بروکسل، قدرتهای جهانی نسبت به اعمال تحریمهای ایران کوتاه نخواهند آمد. مقامهای بریتانیا و ایالات متحده و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتند هنوز آمادگی برای کاهش تحریمها بر اساس توافقنامه ماه قبل بوجود نیامده است.

هفته گذشته مذاکرات میان ایران و ۶ قدرت جهانی برای اعتماد سازی درباره توافق هسته ای، بعد از واکنش خشمگینانه ایران نسبت به تصمیم ایالات متحده به گسترش اهداف تحریمی متوقف شد.

دولت آمریکا بیش از دوازده شرکت و شخص را به دلیل نقض تحریمها در لیست سیاه قرارداد. آنها متهم شده اند که به ایران کمک کرده اند ادوات لازم برای برنامه هسته ای و موشکی خود را فراهم بیاورد و تحریم نفت را نقض کرده اند.

روز سه شنبه عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران گفت مذاکرات کارشناسان فنی ایران و شش قدرت جهانی در ژنو از سر گرفته می شود.
عباس عراقچی این مطلب را روز سه شنبه در بروکسل، پس از دیدار با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد.

ایرنا روز جمعه به نقل از یک عضو مذاکره کننده اتمی ایران گزارش داده بود که گفتگو های کارشناسان فنی ایران و گروه ۱+۵ در وین، «برای انجام مشورت هایی در تهران پایان یافت.»

آقای عراقچی گفت: «کسانی در کنگره آمریکا هستند که قصد دارند با اقدامات خود توافق ژنو را ازبین ببرند و اینکه دولت آمریکا باید با این تلاش ها مقابله کند، قابل درک است اما این را نباید به قیمت زیر سئوال بردن توافق و تخریب زمینه های مذاکره انجام دهد.»

برخی از خبرگزاری ها در ایران اعلام کرده بودند که مذاکرات اخیر از سوی ایران در اعتراض به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران متوقف شد.

آمریکا هفته گذشته بیش از ۱۲ شرکت و شخص، از جمله چند شرکت ایرانی را به دلیل طفره رفتن از تحریم های بین المللی علیه ایران و حمایت از برنامه اتمی و موشکی تهران، هدف تحریم قرار داد.

کارشناسان فنی ایران و گروه ۱+۵ در مورد جزئیات فنی توافقنامه دراز مدتی که بتواند برنامه اتمی ایران را در ازای برداشتن تحریم های بین المللی محدود کند، مذاکره می کردند.
XS
SM
MD
LG