لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۷

پايان روز نخست کنفرانس ژنو


وزیر امور خارجه ایران، روز سه شنبه با دیپلمات های ارشد جهان ملاقات کرد و جنبه های فنی پيشنهاد خود برای پايان دادن به بن بست ده ساله با جامعه بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران را ارائه داد.

جزئیات اين جلسه که پشت درهای بسته در ژنو برگزار شد، اعلام نشده است. اما عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ايران بعد از آن گفت، شش قدرت جهانی از طرح های تهران «استقبال» کردند. به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا مذاکرات «مفصل» و «مفید» بوده است.

مقامات همچنین به ارائه پيش گفتاری يک ساعته درمورد معرفی و توضيحاتی پيرامون بسته پيشنهادی ايران توسط محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ايران به زبان انگلیسی اشاره کردند، که تحولی در برخورد ايران با اين بن بست بین المللی بشمار می رود. قرار است مذاکرات ايران با گروه کشورهای موسوم به ۵+١ روز چهارشنبه از سرگرفته شود.

ایالات متحده، روسیه، بریتانیا، چین، و فرانسه اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان خواهان آنند که ایران ثابت کند به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست. در همين حال ایران خواهان آن است که تحریم های بین المللی که به دلیل سرپیچی از تعليق غنی سازی اورانیوم بر این کشور اعمال شده است، لغو گردد.
XS
SM
MD
LG