لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۴

هشدار روسیه در مورد به تعویق افتادن مذاکرات اتمی با ایران


روسیه در مورد تاخیر در توافق بر سر مذاکرات جدید اتمی بین قدرت های جهانی و ایران هشدار داده است و رئیس آژانس اتمی سازمان ملل متحد می گوید به سفر هفته آینده بازرسانش به تهران خوش بین نیست.

خبرگزاری رویترز می گوید این اظهار نظر ها معرف چالش های دشواری است که قدرت های جهانی در تلاش برای یافتن چاره ای دیپلماتیک به منظور برطرف ساختن بن بستی ده ساله در مورد برنامه اتمی ایران و اجتناب از خطر جنگی جدید در خاورمیانه با آنها مواجه اند.

ایران که اتهامات غرب در مورد تلاش برای دسترسی به به قابلیت های تولید تسلیحات اتمی را رد می کند و با تشدید فشار های تحریمی غرب روبروست هفته گذشته گفته بود با از سرگیری مذاکرات در ماه ژانویه با شش قدرت عمده موافقت کرده است.

اما سرگئی ریابکوف، قائم مقام وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه گفت در مورد زمان و مکان برگزاری مذاکرات توافقی نهائی حاصل نشده است.

خبرگزاری اینترفکس اظهارات وی را ، که مذاکره کننده روسیه است، نقل کرد که گفته است: "این برای ما هشدار دهنده است زیرا وقفه در مذاکرات طولانی شده است. ما تلاش می کنیم راه حلی بیابیم".

اتحادیه اروپا، که نمایندگی پنج بعلاوه یک را بر عهده دارد، هفته گذشته گفته بود تاریخی را به ایران پیشنهاد کرده است، اما دیپلمات های غربی روز جمعه گفتند تهران هنوز پاسخی نداده است.

به گفته یکی از دیپلمات ها، تاریخ پیشنهادی اتحادیه اروپا برای روز سه شنبه بود، که فعلا عمل کردن به آن بعید بنظر می رسد. وی گفت "درک ما بر این است که ایران به تاریخی که برای پانزدهم ژانویه پیشنهاد شده بود پاسخی نداده است".

شش قدرت جهانی ، شامل: آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین نیز به همین جهت برنامه ای تنظیم نکرده اند.

ریابکوف گفت وی امیدوار است مذاکرات در ماه جاری برگزار شود.

یک مذاکره کننده پیشین اتمی تهران گفت ایران آماده مذاکره در اولین فرصت ممکن است، اما افزود مطمئن نبودن تهران به آنچه که طرف های دیگر ارائه می دهند ممکن است موجب عدم توافق بر سر تاریخ جدیدی برای مذاکرات شده باشد.

حسین موسویان گفت این واقعیت که اعضای دولت جدید باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، از جمله وزیران دفاع و امور خارجه، هنوز قطعی نشده اند و در موضعی نیستند که "بسته ای عادلانه" به ایران پیشنهاد کنند ممکن است عامل دیگری در این زمینه باشد .
XS
SM
MD
LG