لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

مذاکرات تعیین‌کننده وزرای خارجه ایران و ۱+۵ در وین


عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اظهار امیدواری کرد که دیدارهای روز یکشنبه وزرای خارجه کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، موجب گشایش در به دست آمدن توافق جامع هسته‌ای شود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، عراقچی با بیان اینکه اختلافات دوطرف نیازمند تصمیم‌گیری سیاسی است به حضور وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس در روز یکشنبه اشاره کرد و گفت: «دیدارها و مذاکرات دوجانبه‌ای برگزار خواهد شد و تصور ما این است که این دیدارها در سطح وزرای خارجه بتواند راهگشای مشکلات موجود باشد و راهی را برای رسیدن به توافق باز کند.»

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، گفت: «اگر با حضور وزرا این اتفاق بیفتد دوباره از روز دوشنبه دو طرف به جلسات فشرده خود در سطح سیاسی باز خواهند گشت تا توافقات در قالب متن توافق نگارش شود .»

عراقچی پیشتر گفته بود که اختلافات ایران و ۱+۵ بسیار «عمیق و زیاد» است.

در همین رابطه، آلن ایر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت که هدف از سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به وین، ارزیابی تمایل ایران برای اثبات صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای آن کشور است.

او اظهار امیدواری کرد که سفر جان کری و سایر وزرای خارجه کشورهای درگیر در مذاکرات بتواند به کم کردن شکاف‌ها کمک کند.

نمایندگان ایران و ۱+۵ در دور ششم مذاکرات هسته‌ای در وین، تلاش می‌کنند تا پیش از مهلت تعیین شده در 29 تیرماه(۲۰ ژوئیه)، به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران برسند.

کشورهای غربی از ایران می‌خواهند که با اقدامات عملی، صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را به اثبات برساند. ایران در مقابل، خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی علیه خود است.

معاون وزیر امور خارجه ایران، با اشاره به دیدارهایی که قرار است امروز(یکشنبه ۲۲ تیر) بین وزرای خارجه برگزار شود، گفت که طی دو و سه روز آینده می‌توان با قاطعیت گفت که مذاکرات سر شش ماه تعیین شده پایان می‌یابد و یا اینکه نیازمند تمدید است.

XS
SM
MD
LG