لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

میزگرد تحلیلی صدای آمریکا: واکاوی مصاحبه اختصاصی جان کری


میزگرد تحلیلی صدای آمریکا: واکاوی مصاحبه اختصاصی جان کری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:17:43 0:00

کارشناسان روابط خارجی و کنترل تسلیحات در تحلیل گفت و گوی جان کری با صدای آمریکا، اظهار داشتند که توافق هسته‌ای بدست آمده با ایران بهترین راهکار برای جلوگیری از مسابقه هسته‌ای در منطقه و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

در پی مصاحبه اختصاصی بخش فارسی صدای آمریکا با جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، این شبکه در میز گردی به بررسی محورهای اصلی اظهارات آقای کری پرداخت.

ماتیو مک اینیس، تحلیلگر حوزه ایران در اندیشکده آمریکن اینترپراز، دریل کیمبل، رئیس اندیشکده انجمن کنترل تسلیحات و آدام مونت، پژوهشگر امنیت هسته ای در اندیشکده شورای روابط خارجی مهمانان این میزگرد بودند.

متیو مک اینیس، تحلیلگر حوزه ایران در اندیشکده آمریکن اینترپراز درباره این نظر جان کری که رد توافق هسته‌ای موجب منزوی شدن آمریکا می‌شود، گفت که با این نظر موافق است.

او گفت: «اگر کنگره این توافق را رد کند، همه چیز به هم می‌ریزد و به بلبشو می‌رسد. اما از سوی دیگر نگرانی‌های مشروعی هم در کنگره وجود دارد و آنها معتقدند که باید زمان لازم وجود داشته باشد برای بررسی دقیق توافق.»

درل کیمبل، رئیس اندیشکده انجمن کنترل تسلیحات نیز نگرانی‌های منتقدان، به ویژه بنیامین نتانیاهو، درباره اینکه توافق می‌تواند مسیر ایران برای رسیدن به سلاح اتمی را هموار کند رد کرد و گفت که این توافق یک توافق قوی از دیدگاه عدم گسترش سلاح هسته‌ای است.

به اعتقاد او این توافق امکانات ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای کاهش می دهد. او بر این اساس گفت که گمان می‌کند منتقدان از جمله بنیامین نتانیاهو در این باره کمی بزرگنمایی می‌کنند.

در ادامه میزگرد، آدام مونت، پژوهشگر امنیت هسته‌ای گفت که به نظر او فشار و انگیزه برای راه افتادن مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه خواهد بود اما آمریکا باید با متحدان خود در منطقه به طور دائم مذاکره کنند و به آنها اطمینان دهد که امنیت آنها را تامین خواهد کرد. به اعتقاد او، توافق هسته‌ای راه ایران را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای مسدود می‌کند.

XS
SM
MD
LG