لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

احتمال فاصله گرفتن دموکراتها از اسرائیل در صورت شکست توافق هسته‌ای


وبسايت فارين پاليسی، در مقاله‌ای با عنوان «اسرائيل در آستانه از دست دادن نسلی از دمکرات‌های آمريکاست» نوشته است که اگر توافق‌نامه هسته‌ای وین شکست بخورد، ليبرال‌های آمريکا هرگز اسرائيل را به خاطر نقش محوری‌اش در وقايع فاجعه‌باری که باعث خواهد شد نخواهند بخشيد.

نويسنده در ادامه می‌گويد، باراک اوباما و جان کری نياز به اين ندارند که نظر جناح چپ حزب دمکرات را نسبت به اين توافق‌نامه جلب کنند. به جلب نظر محافظه کاران حزب جمهوریخواه نيز احتياجی ندارند. آنها بايد کسانی را متقاعد سازند که امنيت ملی آمريکا را نه صرفا جداناپذير از امنيت ملی اسرائيل، بلکه غيرقابل تميز از يکديگر درنظر می‌گيرند.

نويسنده در ادامه می‌گويد، بيشتر آمريکایيانی که از کليميان نفرت دارند، از اوباما و ايران نيز متنفرند، و از شکست توافق‌نامه خوشحال خواهندشد زيرا مهمترين دستاورد سياست خارجی اوباما پايمال شده، آبروی رئيس جمهوری در نگاه جهانيان ريخته، و در ايران و سراسر خاورميانه تلاش برای دستيابی به بمب اتم صدچندان خواهد شد.

اگر اين توافق‌نامه با رای دو سوم کنگره به شکست انجاميده و رئيس جمهوری نتواند آن را وتو کند، دمکرات‌ها نتانياهو و اسرائيل را مقصر خواهند دانست. و فقط هم چپ آمريکا نيست که اسرائيل را به عنوان يک قدرت اشغالگر خواهد شناخت. رابطه بين حزب دمکرات و اسرائيل از هم خواهد گسيخت و دمکراتهايی نظير هيلاری کلينتون بايد حساب کنند که برای ادامه حمايتشان از اسرائيل چه بهايی را حاضرند بپردازند.

XS
SM
MD
LG