لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

وزارت دفاع آمریکا: ایران مجهز به تسلیحات اتمی کمکی به حل مشکلات خاورمیانه نمی‌کند


جان کربی
جان کربی

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا امروز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد اینکه در صورت عدم موفقیت مذاکرات احیای برجام، آیا گزینه نظامی جزو گزینه های پرزیدنت بایدن است یا خیر، گفت اولویت با راه حل دیپلماتیک است.

جان کربی گفت: «آنچه دیروز وزیر دفاع (لوید آستن) بیان کرد این بود که پرزیدنت بایدن گفته است که می‌خواهد دیپلماسی موفق شود و در صورت شکست، او آماده است تا گزینه‌های دیگر را بررسی کند.»

آقای کربی ادامه داد: «گزینه های زیادی برای رئیس جمهوری که فرمانده کل نیروها نیز هست وجود دارد و من قصد ندارم در مورد آنچه مد نظر است پیش بینی داشته باشم. من به سادگی می گویم، همانطور که قبلاً نیز گفته ام، ما حضور قدرتمندی در منطقه داریم. ما منافع امنیت ملی در منطقه داریم و وظیفه وزیر (آستن) دفاع از منافع امنیت ملی است و ما به این کار ادامه خواهیم داد. خود وزیر دفاع خواستار موفقیت دیپلماسی است، حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با وجود یک ایران مجهز به سلاح هسته ای آسان تر نمی شود و معتقد هستیم که دیپلماسی و بازگشت به برجام بهترین راه برای جلوگیری از این نتیجه است."

در همین زمینه امروز از جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در مورد سخنان دیروزش در مورد احتمال بهره گیری از گزینه اقتصادی برای متقاعد کردن ایران به انجام جدی مذاکرات سوال شد که آیا این رویکرد همان بهره گیری از فشار حداکثری دولت پیشین آمریکاست؟

او گفت: «ابتدا می‌گویم، ما از رویکردهای دولت گذشته به عنوان الگو استفاده نمی‌کنیم. آن‌ها از توافق هسته‌ای ایران خارج شدند، یعنی، آنها (ایران) توانسته‌اند برنامه هسته‌ای خود را بدون نظارت از سوی آمریکا یا جامعه جهانی پیش ببرند و پیشرفت کنند، به گونه‌ای که منجر به کاهش امنیت همه شود و در نهایت اثرات منفی بسیار زیادی در سطح جهانی دارد.»

او در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه در صورت اجرای تحریمهای بیشتر علیه ایران چه اهرمی برای متقاعد کردن چین در نخریدن نفت از ایران دارند گفت: «چین یکی از اعضای سازنده گروه پنج به علاوه یک بوده و هست.»

او تشریح کرد: «محدودیت‌ها و الزاماتی وجود دارد که همه باید آن را اجرا کنند تا توافق محقق شود. همه اینها بخشی از مذاکرات است. فکر نمی‌کنم کسی بخواهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. من فکر نکنم عدم دستیابی ایران به چنین تسلحیاتی را بتوان اهرم فشار نامید بلکه تحقق ان برای امنیت جامعه جهانی مهم است.»

یک روز پس از ازسرگیری دوباره دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و قدرت‌های جهانی در وین، یک منبع آگاه اروپایی روز جمعه گفت تهران پذیرفته مذاکرات را بر اساس متون توافق شده در ماه ژوئن پیگیری کند.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و ایالات متحده به منظور بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از برجام، با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای این توافق از ماه آوریل امسال آغاز و پس از برگزاری شش دور، در ماه ژوئن متوقف شد.

دور هفتم مذاکرات پس از پنج ماه، دوشنبه هفته گذشته برگزار و پس از چند روز متوقف شد. دلیل آن پیش‌نویس‌های پیشنهادی دولت جدید ایران در دو حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای بود که هیئت‌ها نیاز به مشورت با دولت‌هایشان داشتند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG