لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

ظریف: دور بعدی مذاکرات هسته‌ای، شهریورماه برگزار می‌شود


وزیر امور خارجه ایران، زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ را اوایل سپتامبر(اواسط شهریور) اعلام کرد.

محمد جواد ظریف که چهارشنبه شب در تلویزیون ایران سخن می‌گفت، مهمترین اختلاف ایران و ۱+۵ را میزان غنی‌سازی اورانیوم عنوان کرد و گفت: «غنی سازی ما صنعتی است البته در یک بازه زمانی که نیاز واقعی ما برای بوشهر است.»

رهبر ایران، در جریان مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که نیاز ایران در غنی‌سازی اورانیوم، ۱۹۰ هزار سو است. محمد جواد ظریف نیز روز سه‌شنبه به نمایندگان مجلس ایران گفت که هیات ایرانی حجم غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو را در مذاکرات پیگیری می‌کند. کشورهای غربی این میزان غنی‌سازی را برای ایران زیاد می‌دانند.

ظریف روز چهارشنبه درباره برنامه ادامه مذاکرات گفت: «سقف زمانی مذاکرات سوم آذر ماه است، متن توافق را در مذاکرات وین ۶ تمیز کردیم، اگر امروز روی موضوعات اساسی توافق پیدا کنیم، یک متن آماده‌ای داریم که فقط باید توافقات را وارد آن کنیم و به نتیجه برسیم»

ایران و ۱+۵ در ششمین دور مذاکرات وین، تلاش کردند تا با از بین بردن اختلافات بر سر توافق هسته‌ای، نگارش متن نهایی توافق را به پایان برسانند. به دنبال باقی ماندن اختلافات طرفین بر سر میزان غنی‌سازی اورانیوم، مذاکره کنندگان توافق کردند که مهلت رسیدن به توافق نهایی، به مدت ۴ ماه تمدید شود.

به گفته ظریف مذاکرات مختلفی در ۴ ماه آینده برای رسیدن به توافق در نظر گرفته شده و احتمال دارد طرفین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز به گفت و گو بنشینند.

XS
SM
MD
LG