لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

همزمان با کاهش سانتریفیوژها، ۲۰ نماینده مجلس به حسن روحانی تذکر دادند


美國總統川普與第一夫人梅拉尼亞結束韓國之旅,在南韓平澤的烏山空軍基地登上空軍一號,啟程前往北京(2017年11月8日)
美國總統川普與第一夫人梅拉尼亞結束韓國之旅,在南韓平澤的烏山空軍基地登上空軍一號,啟程前往北京(2017年11月8日)

در حالیکه مقام های دولتی از فراهم شدن "مقدمات اجرای تعهدات مربوط به برجام" و کاهش تعداد سانتریفیوژهای هسته ای ایران خبر داده اند، تعدادی از نمایندگان مجلس در تذکر کتبی به رئیس جمهوری ایران از او خواستند که جمع‌آوری سانتریفیوژها را متوقف کند.

خبرگزاری "کیودو" ژاپن گزارش داد، از علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پرسیده شد، "آیا ایران روند کاهش شمار سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی خود را به استناد برنامه جامع اقدام مشترک آغاز کرده است؟" آقای صالحی هم در پاسخ گفت: "مقدمات انجام این کار آغاز شده است... این نخستین اقدام عملی ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک پس از توافق هسته ای با کشورها ۱+۵ خواهد بود. "

به گفته آقای صالحی، "اجرای این توافق شامل کاهش شمار سانتریفیوژها از جمله در تاسیسات هسته ای نطنز است."

اقدام ایران برای کاهش سانتریفیوژها براساس تعهد ایران در توافق جامع اتمی با کشورهای پنج بعلاوه یک صورت می گیرد.

ایران تیرماه گذاشته متعهد شد که تعداد سانتریفیوژهای نسل اول خود در سایت هسته ای نطنز را به ۵۰۶۰ عدد برساند. این سانتریفیوژها، سطح غنی سازی شان نیز تا حد ۳.۶۷ کاهش خواهد یافت.

ایران همچنین پذیرفته که تعداد سانتریفیوژهای سایت هسته‌ای فردو را هم تنها ۱۰۴۴ عدد خواهد بود.

قرار است سانتریفیوژهای اضافی زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، انبار شود.

برجام؛ دو ماه دیگر اجرای کامل

همزمان با اعلام رئیس آژانس انرژی اتمی ایران، یکی از مذاکره کنندگان هسته‌ای ارشد ایران از اجرای کامل تعهدات ایران در برجام، تا دو ماه دیگر خبر داده است.

عباس عراقچی اعلام کرد: "تا ۲ماه دیگر برجام به‌طور کامل اجرایی می‌شود."

معاون وزارت خارجه ایران به سایت خبری جماران گفت: "تصور می‌کنیم که تا حدود دو ماه دیگر به مرحله‌ای برسیم که برجام به‌طور کامل اجرایی شود و از طرف مقابل با توجه به اجرای تعهدات تحریم‌ها برداشته شود."

با تصویب توافق اجرایی در مجلس، جمهوری اسلامی ایران متعهد شده که اقداماتی را برای اجرای برجام بردارد. از جمله این اقدامات کاهش تعداد سانتریفیوژها و همچنین تغییراتی در سایت های هسته ای جمله در نیروگاه آب سنگین اراک است.

با اینکه آقای عراقچی می گوید در دو ماه آینده ایران به تعهداتش عمل می کند اما طرف های غربی پیشتر گفته اند، عملا اقدامات ایران بیشتر طول خواهد کشید. ایران برای برداشتن تحریم ها نیاز دارد هرچه زودتر مقدمات اجرای برجام را فراهم کند.

تذکر "دلواپسها" به حسن روحانی

همزمان با تاکید مقام های دولتی برای فراهم شدن مقدمات اجرای تعهدات ایران در اجرای برجام، برخی نمایندگان مجلس در تذکری به رئیس‌جمهوری ایران، خواستار توقف جدی دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز شدند.

در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس، تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولین دولتی از سوی هیات رئیسه مجلس قرائت شد.

۲۰ نماینده مجلس در تذکری کتبی به حسن روحانی، توقف جدی دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز تا زمانی که شروط رهبری اجرایی شود را خواستار شدند.

این نامه را چهره هایی چون جواد کریمی قدوسی، روح‌الله حسینیان، مهدی کوچک‌زاده، مسعود میرکاظمی، محمد کوثری و احمد سالک امضا کرده اند که از محافظه کاران منتقد دولت روحانی محسوب می شوند و پیشتر با توافق هسته ای مخالفت کرده بودند.

تذکر نمایندگان به دولت همزمان با اعلام جمع آوری سانتریفیوژها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

در ادبیات سیاسی ایران به این طیف از مخالفان توافق هسته‌ای "دلواپسان" گفته می شود. از زمان توافق موقت هسته ای ایران و جامعه جهانی در سال ۹۲، این گروه با برگزاری نشست هایی اعلام کردند که "دلواپس" این توافق هستند.

معلوم نیست اعتراض این تعداد نماینده مجلس چه تاثیری در تصمیم دولت روحانی داشته باشد. پیشتر مجلس ایران با تصویب جزئیات برجام، روند اجرای آن را مورد تایید قرار داد. بعد از تایید مجلس، آیت الله خامنه‌ای در نامه ای به حسن روحانی خواستار رعایت الزاماتی برای اجرای برجام شد که حسن روحانی نیز در پاسخ اعلام کرد، دولت او به این الزامات متعهد است.

XS
SM
MD
LG