لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

نیروگاه اتمی بوشهر برخی از قدرت های غربی را نگران کرده است


نیروگاه اتمی بوشهر برخی از قدرت های غربی را نگران کرده است
نیروگاه اتمی بوشهر برخی از قدرت های غربی را نگران کرده است

یک مقام ارشد صادرات تسلیحاتی روسیه روز ٥ اسفند ١٣٨٩ خورشیدی گفت روسیه راه هائی را که بتواند همکاری نظامی اش را با ایران، با وجود چهارمین دور تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه اتمی آن تقویت کند مورد بررسی و مطالعه قرار خواهد داد.

" میکائیل دمیتریُوف" رئیس بخش خدماتی همکاری نظامی – تکنیکی فدرال روسیه به روزنامه اقتصادی " کومرسان" گفت تصویب چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد در ١٠ ژوئن ٢٠١٠ – ٢٠ خرداد سال جاری خورشیدی - که ضربه ای به ایران بود؛ به صنعت دفاعی روسیه نیز لطمه زد. با این همه وی گفت یک رشته کارهائی است که ما می توانیم انجام دهیم و " مذاکرات خود را با ایران در چهارچوب این امکانات ادامه خواهیم داد".

چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران فروش ٨ نوع از انواع سلاح های سنگین از جمله سیستم بحث انگیز اس ٣٠٠ زمین به هوا را که روسیه بالاجبار از معامله آن دست کشید، ممنوع کرده است.

با این حال روسیه می تواند سیستم دفاع هوائی برد کوتاه تُور را به ایران بفروشد و بنا بر گفته میکائیل دمیتریُوف مسکو قصد دارد سیستم موشکی جدیدی را که قوانین بین المللی اجازه فروش آن را می دهد؛ در اختیار ایران قرار دهد. این مقام صادرات تسلیحاتی روسیه می گوید " ما یک فهرست طولانی از محدوده های همکاری بالقوه با ایران را آماده کرده ایم".

علاوه بر آن، فروش این سیستم بحث انگیز به منطقه ( خاور میانه) اسرائیل را نیز خشمگین کرده و مانند نقطه ای در روابط آمریکا و روسیه باقی مانده است.

روسیه همچنین ساختمان مرکز بوشهر، نخستین قرارگاه اتمی ایران را بپایان رسانده است اما برخی از قدرت های غربی از این می ترسند که این مرکز در جهت جاه طلبی های اتمی ایران مورد استفاده قرار گیرد.

خبر مربوط به گفتگوهای سرگی ریابکُو قائم مقام وزیر امور خارجه روسیه و محمود رضا سجادی سفیر ایران در آن کشور ایران هنگامی انتشار می یابد که " یوکیا آمانو" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ٥ اسفند اعلام کرد سازمان وی "اطلاعات جدیدی" را که بر نگرانی های مربوط به احتمال فعالیت های اتمی در ایران می افزاید، دریافت کرده است و هر چند که ایران می گوید برنامه اتمی اش که شامل غنی سازی اورانیوم است، کاملاً در جهت غیر تسلیحاتی است؛ با این همه گزارش مدیر آژانس بین المللی اتمی حاکی از آنست که دولت ایران بیش از ٢ سال است به نگرانی های آژانس ناظر اتمی سازمان ملل متحد پاسخ نداده است.

XS
SM
MD
LG