لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۷

احتمال انتقال پرونده اتمی به وزارت امور خارجه قویتر شد


خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دیپلماتیک ایران گفته است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران رهبری مذاکرات اتمی با قدرتهای جهانی را بر عهده می گیرد. رهبری این مذاکرات تا کنون برعهده شورای امنیت ملی ایران بود.

از زمان انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری در ایران، این کشور می گوید رهیافت جدیدی نسبت به مذاکرات با گروه ۵+۱ (اعضای دائم شورای امنیت ملل متحد + آلمان) در پیش خواهد گرفت.

مقامهای ایران می گوید آنها بیان مبالغه آمیز دولت محمود احمدی نژاد را به کنار می گذارند، ولی کماکان به حق فعالیتهای اتمی ایران معتقدند.

مقام دیپماتیک ایرانی - که نخواسته هویتش فاش شود - روز سه شنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است «پرونده اتمی ایران به وزارت امور خارجه منتقل شده است.» وی گفته است اجازه ندارد به طور علنی در این باره چیزی بگوید.

روز دوشنبه عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره انتقال پرونده اتمی از شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه مورد سوال قرار گرفت و ، با تاکید بر این که «هنوز هیچ تصمیمی درباره انتقال پرونده هسته ای از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه گرفته نشده» گفت: «هیچ فرقی نمی کند؛ ما یکسری اصول و مبانی در بحث هسته ای داریم که تغییر ناپذیرند.»
آقای عراقچی تاکید کرده است «در صورتی که وزارت امور خارجه متصدی مذاکرات شود، از قابلیت های لازم برای تصدی آن برخوردار است.»

قبلاً هم گزارشهایی در این زمینه منتشر شده است. از جمله سخنگوی کاترین اشتون، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از دیدار قریب الوقوع خانم اشتون و جواد ظریف خبر داده بود. اشتون و ظریف شنبه گذشته تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند. کاترین اشتون گفته است ۶ کشور طرف گفتگو با ایران آمادگی دارند مذاکراه با تیم جدید ایران را بلافاصله آغاز کنند.

گزارش‌ها حاکی است مقام‌های دیپلماتیک غربی امیدوارند که گفتگوها با ایران از ماه سپتامبر از سر گرفته شود.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز شنبه گفت کليد حل مشکلات ایران در شرايط کنونی، سياست خارجی است، و تغییر در سیاست خارجی «پیام مردم در انتخابات» بود.

XS
SM
MD
LG