لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

انتقاد صادق لاریجانی از انتشار مذاکرات «جلسه غیرعلنی مجلس با تیم هسته‌ای»


صادق لاریجانی: فتنه گران مجازات خواهند شد
صادق لاریجانی: فتنه گران مجازات خواهند شد

چند روز پس از اینکه حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی در انتقاد به سخنان عباس عراقچی، متن توضیحات این مقام وزارت امور خارجه در جلسه غیرعلنی مجلس را منتشر کرد، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران از انتشار متن این مذاکرات توسط نمایندگان انتقاد کرد.

صادق لاریجانی روز چهارشنبه در جلسه با مسئولان قوه قضاییه، خواهان نظارت دقیق نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای شد اما اضافه کرد: «توهین به تیم مذاکره کننده یا انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس با تیم مذاکره کننده هیچ کمکی به روند مذاکرات نمی‌کند و وجهی ندارد.»

لاریجانی گفت: «مجلس در مقام نظارت بر خطوط قرمز مذاکرات باید تلاش کند اما باید تیم مذاکره کننده را تضعیف نکنیم چرا که مصالح ملی بر هر چیزی مقدم است.»

حمید رسایی روز دوشنبه، بخشی از مذاکرات جلسه غیرعلنی مجلس با حضور عباس عراقچی را در سایت خود منتشر کرد که بر اساس آن، آقای عراقچی گفته بود با پذیرش پروتکل الحاقی ایران باید اجازه دسترسی بازرسان به مراکز غیرهسته‌ای را بدهد. سایت تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران نیز این متن را به نقل از آقای رسایی بازنشر کرد.

بحث بر سر اجازه به بازرسان بین‌المللی برای بازدید از مراکز غیرهسته‌ای و مصاحبه با دانشمندان ایرانی، طی روزهای گذشته در فضای سیاسی ایران خبرساز شد.

پس از اینکه رهبر ایران گفت که اجازه نمی‌دهد کسی از مراکز نظامی ایران بازرسی کند یا با دانشمندان ایرانی مصاحبه کند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تیم مذاکره کننده ایران به شدت انتقاد کردند.

در آخرین واکنش، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که اجازه مصاحبه با دانشمندان ایرانی و بازدید از مراکز نظامی، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نیز صادر شده بود، امری که دفتر محمود احمدی نژاد آن را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG