لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

تهران در برنامه های غنی سازی اورانيوم با مشکل مواجه شده است؟


تهران در برنامه های غنی سازی اورانيوم با مشکل مواجه شده است؟
تهران در برنامه های غنی سازی اورانيوم با مشکل مواجه شده است؟

واشنگتن پست زير عنوان «ديپلمات ها می گويند ايران در برنامه های گسترش توليد اورانيوم غنی شده عقب افتاده است» يک گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس به نقل از ديپلمات های مستقر در وين را چاپ کرده است که به اين خبرگزاری گفته اند ايران به رغم عقب افتادن در تجهيز يک جايگاه زيرزمينی به سانتريفيوژهای قادر به نزديک تر ساختن غنی سازی اورانيوم به سطحی قابل استفاده در تسليحات، در نظر دارد توليد اورانيوم غنی شده را با استفاده از سانتريفيوژهایی بيش از آنچه که قبلا برنامه ريزی شده بود افزايش دهد.

به گفته ديپلمات ها، ايران اخيرا به آژانس بين المللی انرژی اتمی خبر داده است نيمی از قريب ۳هزار سانتريفيوژی که در جايگاه زير زمينی فردو نصب خواهد شد اورانيوم غنی شده ۲۰ درصدی توليد خواهد کرد. نيم ديگر به توليد اورانيوم کمتر غنی شده ۳ و نيم درصدی اختصاص خواهد يافت.

تلاش های ايران برای غنی سازی اورانيوم بدان جهت مايه نگرانی است که اورانيوم غنی شده ۲۰ درصدی می تواند سريع تر از اورانيوم غنی شده ۳ و نيم درصدی به سوخت مورد استفاده در کلاهک های اتمی مبدل شود.

ديپلمات ها می گويند تا روز ۲۳ ژوئيه که آخرين بازرسی کارشناسان آژانس بين المللی انرژی از جايگاه انجام گرفت سانتريفيوژ جديدی نصب نشده بود و اين گويای عقب افتادن تهران از برنامه نصب سانتريفيوژهایی است که قرار بود تا آخر ژوئيه به انجام برسد. با اين حال به گفته ديپلمات ها، تدارکات کماکان ادامه دارد و کار اغلب سيم کشی های برق و لوله گذاری ها و لوازم ديگر تکميل شده است.

دليل تاخير روشن نيست. اما به گفته يکی از دو ديپلماتی که به شرط معرفی نشدن درباره اين موضوع محرمانه صحبت می کرد تاخير می تواند ناشی از بروز مشکلاتی کوتاه مدت درارتباط با گسترش غنی سازی باشد.

وی می گويد تا آنجا که می داند ايران در نظر دارد به جای سانتريفيوژهای در دست توليد با قدرت کارآیی بيشتر، فقط به نصب سانتريفيوژهای موجود و مورد استفاده در جاهای ديگر اکتفا کند که اين نيز می تواند معرف مواجه شدن برنامه ها با مشکلاتی کوتاه مدت باشد.

گرچه ايران تاکيد می کند که دنبال تسليحات اتمی نيست و غنی سازی اورانيوم را فقط برای توليد سوخت رآکتور انجام می دهد آمريکا و کشورهایی ديگر نگرانند که تهران غنی سازی اورانيوم را به برنامه توليد مواد لازم برای ساختن تسليحات اتمی مبدل کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG