لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

واکنش ایران به «خط قرمز» اسراییل برای برنامه اتمی


نخست وزیر اسراییل خواهان ترسیم خط قرمز برای ایران شد
نخست وزیر اسراییل خواهان ترسیم خط قرمز برای ایران شد
ایران در واکنش به درخواست نخست وزیر اسرائیل از جهان برای تعیین خط قرمزی واضح درمورد برنامه اتمی تهران، عهد کرده است هر گونه حمله ای را تلافی کند.

اسحاق آل حبیب سفیر ایران در سازمان ملل متحد، بنیامین نتانیاهو رابه طرح اتهاماتی بی پایه و اساس علیه تهران متهم کرد و گفت برنامه اتمی ایران صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است. قدرت های جهان می گویند ایران در پی تولید تسلیحات اتمی است.

آقای نتانیاهو روز پنجشنبه به هیات های نمایندگی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت فرصت جهان برای متوقف ساختن ایران رو به پایان است. او با استفاده از تصویری از یک بمب، تاکید کرد که این خط قرمز باید پیش از تکمیل دومین فاز غنی سازی اورانیوم کشیده شود؛ که برای تولید بمب اتمی ضروری است.

پیشتر در اوایل هفته، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته بود آمریکا آنچه را که برای جلوگیری از دسترسی تهران به بمب اتمی لازم است انجام می دهد، اما به ایران هیچگونه اولتیماتومی نداد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پنجشنبه شب با آقای نتانیاهو ملاقات کرد. مقامات درباره جزئیات گفتگوهای این دو هیچ توضیحی نداده اند.

در همین حال نمایندگان گروه کشورهای موسوم به ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تبادل نظر در باره تلاش های مربوط به از سرگیری گفتگوهای اتمی با ایران جلسه ای تشکیل دادند.

یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت این گروه «کاملا در مورد خواست خود برای متقاعد ساختن ایران به توجه و برطرف ساختن نگرانی های جامعه بین المللی، یکپارچه باقی مانده است، و ۱+۵ ، برای تضمین عدم دستیابی ایران به بمب اتمی، کاملا اتفاق نظر دارد».
XS
SM
MD
LG