لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

دیدگاه: بی‌اعتنایی جهان به مانع تراشی ایران برای بازرسی هسته‌ای پایان یابد


یادداشتی در واشنگتن اگزمنر از آله خو ویدال کوادراس، استاد فیزیک اتمی و معاون پیشین رییس پارلمان اروپا

وضعیت پرسش برانگیز آزمایش های انفجاری در مجتمع نظامی پارچین و اصرار مداوم رژیم ایران به این که پایگاه های نظامی در دسترس بازرسان بین المللی نخواهند بود به روشنی نشان می دهد که برجام به توقف فعالیت های هسته ای ایران نیانجامیده و حتی رژیم را به همکاری با جامعه بین المللی مجاب نکرده است.

این استدلال ها قابل توجیه نیست که برجام در رسیدن به اهدافش در توقف پیشرفت هسته ای ایران به سوی جنگ افزار هسته ای موفق بوده است یا این که در نتیجه بازرسی ها ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران روشن شده است.

هر کس با الگوی پنهانکاری های ایران طی دو دهه گذشته آشنا باشد تشخیص می دهد که لازم است با همکاری بین المللی بر دسترسی فوری و نامحدود به پارچین، دیگر مراکز نظامی و اماکن و افراد مرتبط با «سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی» اصرار ورزید.

این نهاد در کانون سویه تسلیحاتی برنامه هسته ای ایران قرار داشته است. بسیار ساده انگارانه و خطرناک است که به خاطر حفظ برجام و وانمود کردن این که مساله ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران حل و فصل شده است به رفتارهای پنهانکارانه ایران بی توجه ماند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG