لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

رئیس گروه اتحاد علیه ایران هسته ای: به شرکت‌های غربی درباره احتمال تغییر در برجام هشدار دادیم


گروه غیردولتی «اتحاد علیه ایران هسته ای» به بانکها و شرکت‌های اروپایی که یک هفته پیش در یک مجمع بحث و تبادل نظر درباره همکاری با ایران شرکت کرده بودند هشدار داد که مراقب خطرهای جدی ابهام‌ها و قطعی نبودن مقرراتی که با سرکار آمدن دولت دونالد ترامپ ممکن است بر تصمیمات آنها اثر بگذارد، باشند.

این گروه هشدار خود را با چاپ یک آگهی یک صفحه‌ای در چاپ اروپایی روزنامه وال استریت جورنال منعکس کرد. مجمع اقتصادی تبادل نظر درباره همکاری اقتصادی با ایران در فرانکفورت آلمان برگزار شده بود.

دیوید ایبسن، رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته ای» روز دوشنبه یکم آذر در مورد این آگهی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که نکته اصلی در این آگهی هشدار به شرکت‌هایی است که برای همکاری با شرکت‌های ایرانی اقدام می‌کنند، چرا که با توجه به فعالیت سپاه پاسداران به کمک شرکت‌های واسطه، همواره احتمال دخالت شرکت‌های وابسته به سپاه و گروههای متهم به فعالیت تروریستی در این معامله‌ها وجود دارد.

این گروه در بخشی از آگهی خود و هشدار به شرکت‌های اروپایی، خطر لغو برجام را نیز مطرح کردند.

آقای ایبسن در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا توضیح داد که این هشدار در بخش «خطرهای سیاسی» برای سرمایه گذاران است.

به گفته او، تحولاتی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داده است نشان دهنده وجود چنین خطرهایی برای سرمایه گذاران است. بنابراین ممکن است اتفاقات ماههای آینده روی اعتبار برجام تاثیر بگذارد. از این رو، اگر کسی قصد سرمایه گذاری در ایران داشته باشد، شاید مجبور شود این کسب و کار خود را با توجه به تحولات پیش رو، عقب بکشد.

در این آگهی که در وال استریت جورنال منتشر شده به «دست‌های آلوده» اشاره شده است. آقای ایبسن در توضیح این موضوع به نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت که نهادهای امنیتی مانند سپاه در تمام بخش‌های از جمله مخابرات، نفت و گاز و ساخت و ساز نفوذ دارند. به همین دلیل وقتی شرکتی مانند ای تی اند تی در بخش مخابرات با شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کند هیچ تضمینی وجود ندارد که این امکانات مخابراتی برای پیگرد شهروندان ایرانی مورد استفاده قرار نگیرد. او اضافه کرد که ایران از طریق این نهادهای امنیتی شهروندان را تحت تعقیب و زندان قرار می‌دهد و حقوق آنها را نقض می‌کند.

از سوی دیگر، به گفته آقای ایبسن، ریسک به گروگان گرفته شدن سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در ایران وجود دارد؛ چنانچه افرادی مانند سیامک نمازی بازداشت و زندانی شدند.

رئیس گروه اتحاد علیه ایران اتمی بار دیگر تاکید کرد که بخش‌های مختلف اقتصاد ایران تحت نفوذ سپاه پاسداران است و هیچ شرکت غربی دوست ندارد که شریک سپاه در نقض حقوق بشر و آزار شهروندان ایرانی باشد. ​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG