لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

روحانی: اگر قطعنامه‌های شورای امنیت نبود، ایران می‌توانست قدرت اول منطقه شود


رئیس جمهوری ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را مانع قدرت گرفتن بیشتر ایران در منطقه طی ۱۲ سال گذشته دانست.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۴ تیر در جلسه هیئت دولت گفت: «با تصویب قطعنامه علیه کشورمان در شورای امنیت و قرار گرفتن ذیل فصل هفت، قوی‌ترین کشورهای دوست ایران هم پس از این قطعنامه ها حاضر نبودند با ما همکاری کنند.»

او سپس به سقوط صدام و طالبان در منطقه در اوایل دهه ۸۰ خورشیدی اشاره کرد و آن را بهترین فرصت ایران برای تبدیل شدن به قدرتمندترین و موثرترین قدرت منطقه عنوان کرد اما اضافه کرد که «تحت عنوان ساخت سلاح هسته‌ای و با اتهامات و پرونده‌سازی‌هایی ما را وارد ماجرایی خسارت بار کردند و درست در زمانی که می‌شد به این پرونده سامان بخشید دومرتبه، حوادثی اتفاق افتاد که تا امروز ادامه پیدا کرده و ۱۲ سال خسارت دیدیم.»

حسن روحانی در آغاز مناقشه هسته ای ایران در سال ۸۲، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بود. توافق به دست آمده او و کشورهای اروپایی بر سر برنامه هسته ای ایران در اواخر سال ۱۳۸۲ چند سال بعد توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت، لغو شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان روز چهارشنبه خود، توافق جامع هسته‌ای را رویدادی تاریخی دانست که موجب تغییر نگاه غرب به جمهوری اسلامی شده است.

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «تصمیم ما این است که به آن چه در این توافق آمده متعهد باشیم مگر اینکه طرف مقابل نخواهد به آن پایبند باشد.»

ایران و کشورهای ۱+۵ روز سه‌شنبه ۲۳ تیر اعلام کردند به توافق جامع درباره حل بحران هسته‌ای ایران دست یافته‌اند. قرار است بر اساس توافق جامع اتمی، قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب برسد که تحریم های پیشین این سازمان علیه ایران را بردارد اما تحریم های موشکی و تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران برای چند سال باقی می ماند.

XS
SM
MD
LG