لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

گزارش هسته‌ای ایران در دست عراقی‌ها


سفر محمدجواد ظریف به عراق و دیدار با برخی مراجع شیعه در نجف - ۵ مرداد ۱۳۹۴
سفر محمدجواد ظریف به عراق و دیدار با برخی مراجع شیعه در نجف - ۵ مرداد ۱۳۹۴

مقاله ای از روزنامه حریت چاپ ترکیه

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید گزارشی از توافق جامع هسته‌ای وین را در اختیار آیت الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق، قرار داده است.

محمدجواد ظریف در یک نشست خبری در جریان سفرش به عراق گفت گزارش او به آیت الله سیستانی شامل «پیشرفت در مذاکرات مداوم در مورد مسائل همچنان حل نشده و چالش‌هایی است» که ایران کماکان با آنها روبرو خواهد بود.

آیت الله سیستانی با اشاره به خطر داعش در عراق و سوریه به خبرنگاران گفت، همکاری بین المللی «برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی» هم ضرورت دارد.

وزیر امور خارجه ایران چهارم مرداد ماه برای دیداری رسمی وارد نجف محل سکونت آیت الله سیستانی شد و همچنین با همتای عراقی خود و نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرد.

ایران و گروه ۱+۵ روز بیست و سوم تیر ماه، یک توافق نهایی را در وین امضا کردند که به دو سال مذاکرات دو طرف پایان داد. توافق در ازای بازرسی ها و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، به تحریم‌هایی که سال‌های طولانی علیه تهران اعمال شده است پایان خواهد داد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سفری به سه کشور منطقه می‌کوشد روابط ایران با همسایگان عرب خود را به دنبال پایان توافق هسته ای تاریخی با قدرت های جهانی تعمیق بخشد.

عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب سنی در حاشیه خلیج فارس به نیات ایران در منطقه با بدگمانی عمیق می‌نگرند.

هر چند کشورهای عرب متحد غربی‌ها محتاطانه امیدوارند که توافق به دست آمده شانس دسترسی ایران به جنگ افزار هسته‌ای را کاهش دهد، اما در عین حال از ایننگران هستند که با کاستن از فشارهای بین المللی علیه ایران، این کشور قدرتمند شیعه در اوج تنش‌های فرقه‌ای در منطقه جسورتر شود.

وزیر امور خارجه ایران سفر خود را از کویت با قدم گذاشتن بر روی فرش قرمز در فرودگاه و در میان استقبال همتای کویتی اش شیخ صباح خالد الحمد الصباح آغاز کرد. محمدجواد ظریف پس از آن با امیر کویت، شیخ صباح الاحمد الصباح ملاقات کرد. امیر کویت سال گذشته در نخستین سفرش رسمی خود، از ایران دیدار کرده بود.

محمدجواد ظریف پیش از سفر به عراق، توقفی کوتاه در قطر نیز داشت.

XS
SM
MD
LG