لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

غرب نگران انتقال سوخت هسته ای از تاسیسات بوشهر


مقامات غربی روز سه شنبه درباره خروج غیرمنتظره سوخت از تاسیسات اتمی بوشهر ابراز نگرانی کردند و گفتند تهران باید در این زمینه شفاف سازی کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در گزارشی محرمانه گفت سوخت اتمی، ماه گذشته از راکتور مرکزی تاسیسات بوشهر به یک مرکز سوخت مصرف شده، منتقل شده است.

نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی بوشهر، ساخت روسیه، نماد «بلندپروازی های صلح آمیز اتمی» ایران است و اختلال در کارکرد آن برای تهران و مسکو سرافکندگی به بار می آورد.
یک دیپلمات غربی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت: «انتقال سوخت از نیروگاه بوشهر یک امر عادی نیست و ما به شدت نگرانیم و توضیح می خواهیم.»

یک دیپلمات دیگر در وین گفت نمی داند در بوشهر چه اتفاقی افتاد اما مسئله سوخت احتمالا با مسائل ایمنی مرتبط است. او با اشاره به این که پلوتونیوم قابل استفاده برای بمب اتم می تواند از سوخت استفاده شده، استخراج شود گفت: «این کار زنگ خطر ایمنی را به صدا درمی آورد و بعد هم اگر به شکل مبهم استفاده شود، مسئله خطرناک تر می شود.»

انتقال سوخت از نیروگاه اتمی بوشهر، دو ماه پس از آن رخ می دهد که روس اتم، شرکت عظیم اتمی روسیه از فعالیت کامل تاسیسات بوشهر خبر داد. افتتاح این تاسیسات چندبار به تاخیر افتاده بود.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس گفت سوخت منتقل شده بخشی از یک «روند عادی فنی» مرتبط با روند انتقال تاسیسات از مهندسان روسی به ایرانی است.
رضا سجادی، سفیر ایران در مسکو گفت جای نگرانی نیست: «پیش از واگذاری تاسیسات به کارشناسان ایرانی، کار بازرسی باید تکمیل شود... هیچ چیز خارج از برنامه ای آنجا رخ نداده است.»

رویترز می گوید این در حالی است که هفته پیش یک دیپلمات ارشد غربی آشنا با نیروگاه بوشهر گفت انتقال سوخت «قطعا یک اقدام پیش بینی نشده بود.»
XS
SM
MD
LG