لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

ظریف: امضای سند بازطراحی راکتور آب سنگین اراک به زودی کامل می شود


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - ۲۴ تیر ۱۳۹۴
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - ۲۴ تیر ۱۳۹۴

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که بیشتر وزیران خارجه کشورهای پنچ بعلاوه یک سند بازطراحی راکتور اتمی اراک را امضا کرده‌اند.

آقای ظریف که در حاشیه نشست وین ۲ در گفت گو با خبرنگاران صحبت می‌کرد در عین حال گفت شاید یک یا دو وزیر باشند که سند بازطراحی اراک را امضا نکرده باشند که در یکی، دو روز آینده آن را امضا می‌کنند و این سند قطعی خواهد شد.

وزرای خارجه ایران و آمریکا روز شنبه، ۱۴ نوامبر و پس از نشست وین ۲ با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در این دیدار محمد جواد ظریف و جان کری در خصوص هماهنگی‌ها برای اجرای برجام و پیگیری آخرین مسایل در این زمینه گفتگو کردند.

در همین رابطه، عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه ایران نیز گفت که سند بازطراحی راکتور اراک تا عصر دوشنبه، ۱۶ نوامبر به امضای وزیران خارجه ایران و ۱+۵ و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌رسد و منتشر خواهد شد.

امضای سند بازطراحی راکتور اراک بخشی از اقداماتی است که تا اجرای توافق هسته‌ای باید انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، آقای عراقچی در این باره گفت: "همه مقدمات که آماده شود منتظر می‌مانیم تا آژانس هم گزارش نهایی خود را در مورد پی.ام.دی (ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران) ارائه دهد و شورای حکام هم این موضوع را مختومه اعلام کند و بعدا عملیات آغاز خواهد شد."

مقامات ایران اعلام کرده‌اند که بازطراحی راکتور آب سنگین اراک با مشارکت کشورهای چین و آمریکا صورت می‌گیرد. بر این اساس قرار است این راکتور طوری تغییر کند که پلوتونیوم قابل استفاده در سلاح هسته‌ای در آن تولید نشود.

XS
SM
MD
LG