لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

عراقچی: مصوبه سنا، اجرای توافق جامع را دوماه به تاخیر می‌اندازد


عباس عراقچی، آرشیو
عباس عراقچی، آرشیو

در حالیکه هیات مذاکره کننده ایران برای سفر به وین و ادامه کار نگارش پیش‌نویس توافق جامع آماده می‌شود، عباس عراقچی گفته است که تصویب طرح نظارت بر توافق هسته‌ای در توافق ژنو، اجرای آن را دو ماه به تاخیر می‌اندازد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب طرح اخیر سنای آمریکا مبنی بر نظارت بر توافق هسته‌ای گفت که دخالت سنای آمریکا به منظور تایید یا رد توافق هسته‌ای، اجرای آن را دوماه به تاخیر خواهد انداخت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که سخنان عراقچی در نشست این کمیسیون را نقل می‌کرد، گفت که آقای عراقچی تایید نکردن توافق هسته‌ای در سنای آمریکا را شکست دولت آمریکا و وحدت کشورهای ۵+۱ دانست که موجب شکست تحریم‌ها می‌شود.

این اظهار نظرها در حالیست که هیات‌های ایران و اتحادیه اروپا که نگارش متن پیشنویس توافق جامع هسته‌ای را آغاز کرده‌اند، از روز سه‌شنبه کار خود را در وین از سر می‌گیرند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزرات خارجه ایران، بامداد سه‌شنبه ۲۲ اردیبهشت وارد وین می‌شوند تا مذاکرات خود را با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سر بگیرند. قرار است روز جمعه، معاونان و مدیران کل سیاسی وزارتخانه‌های خارجه کشورهای ۵+۱ به مذاکره کنندگان در وین ملحق شوند.

دور قبلی مذاکرات برای نگارش پیش‌نویس متن برنامه جامع اقدام مشترک، در روزهای دوم تا چهارم اردیبهشت در وین و نیز روزهای ۱۰ تا ۱۷ اردیبهشت در نیویورک انجام شد. حمید بعیدی‌نژاد رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران گفت که معاونان وزیر و کارشناسان ایرانی و اروپایی در مجموع ۲۰۰ ساعت مذاکره در نیویورک برای نگارش متن توافق جامع و ضمائم آن داشته‌اند.

به نوشته ایرنا، نگارش متن توافق با معاونان وزیران و ضمائم به عهده کارشناسان است.

XS
SM
MD
LG