لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

قدرت ها در انتظار پاسخ اتمی تهرانقدرت های جهان از ایران، به توصیف یک مقام ارشد ارشد آمریکائی، در انتظار پاسخ هائی «سازنده و اساسی» در مذاکرات جدیدی هستند که روز جمعه، فردا، درباره برنامه اتمی مورد اختلاف تهران، در قزاقستان انجام خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از آلماتی در قزاقستان، که محل برگزاری این مذاکرات است ، اظهارات روز پنجشنبه این مقام دولت آمریکا را نقل می کند که گفته است «پیش بینی نتایج غیر ممکن است ولی ما به بحث و استدلال با ایران ادامه می دهیم».

خبرگزاری فرانسه می گوید این مقام که خواسته است معرفی نشود گفت «ما امیدواریم ایران با پاسخ هائی سازنده و اساسی به بسته پیشنهادی قدرت های جهان، که هدف آن برطرف ساختن بن بست است، به میز مذاکرات بازگردد».

خبرگزاری فرانسه می گوید نگرانی قدرت ها بخصوص در باره غنی سازی اورانیوم با غلظت های تا سطح ۲۰ درصد، و تاسیسات زیر زمینی فردو است، که چنین فعالیت هائی در آنجا انجام می گیرد.

قدرت ها همچنین خواستار آنند که ایران ذخائر انباری اورانیوم ۲۰ درصدی خود را به خارج از کشور بفرستد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام آمریکائی گفته است قدرت ها پیشنهادی «متوازن و کاملا منصفانه» ارائه داده اند که گفته می شود حاوی لغو بعضی از محدودیت های وضع شده در مورد معاملات ایران روی فلزات ،و نقل و انتقال مالی کوچک است.

خبرگزاری فرانسه می گوید ایران تا کنون این پیشنهاد را «نا متوازن» توصیف کرده است، هرچند که مذاکرات را «مثبت» نامیده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز در گزارشی از آلماتی می گوید سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران در آستانه دور جدید مذاکرات اتمی با قدرت های جهان گفت اگر آنها خواستار گشایشی عمده هستند باید حق ایران در برنامه اتمی را به رسمیت بشناسند.

رویترز می گوید جلیلی همچنین گفت جمهوری اسلامی پس از انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن، با دقت بیشتری از حق خود در مورد غنی سازی اورانیوم دفاع خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG