لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

توافق قدرت ها و ایران برای مذاکرات بیشتر


ایران و قدرت های جهان، پس از دو روز مذاکراتی "مثبت" در باره برنامه اتمی تهران، که در عین حال به گشایشی عمده منجر نشد، با انجام گفتگوهائی دیگر موافقت کردند.

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد تهران پس از جلسه روز چهارشنبه در آلماتی قزاقستان گفت پیشنهاد های جدید کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ "واقع بینانه تر" از پیشنهادهای قبلی بود.

این گروه، شامل: آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، از مذاکرات اخیر برای ارائه پیشنهاد های در مورد تسهیل در تحریم های علیه ایران، در صورت موافقت تهران با متوقف ساختن بعضی از فعالیت های غنی سازی اورانیوم، استفاده کردند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد که مذاکره کنندگان تهران به این پیشنهاد ها از "دیدگاهی مثبت" نگاه کنند.
خانم اشتون گفت هدف این پیشنهادها "ایجاد اعتماد اطمینان" میان طرفین برای حرکت به پیش است.

آمریکا و دیگر قدرت های جهان به تهران مشکوکند که از برنامه اتمی اش برای تولید تسلیحات اتمی استفاده می کند. تهران می گوید اهداف برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

طرفین درنظر دارند ماه آینده در استانبول ترکیه مذاکراتی در سطح کارشناسان انجام دهند و بعد در اویل ماه آوریل، مجددا در آلماتی جلسات دیگری با حضور مذاکره کنندگان برگزار کنند.

بیژن فرهودی خبرنگاربخش فارسی صدای آمریکا در لندن که در قزاقستان است می گوید گروه ۱+۵ بیشتر نگران غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران است که تهران را به دسترسی به اورانیوم قابل استفاده در تسلیحات اتمی نزدیک تر می کند.

به گزارش فرهودی "آنها خواستار آنند که ایران غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کند، واحد غنی سازی فردو در نزدیکی قم را ببندد، و اورانیوم ۲۰ درصدی انباری خود را به خارج از ایران بفرستد".

به گزارش فرهودی مقامات در ایران چند پیشنهاد متقابل را تدارک می بینند تا یکی را که متناسب با پیشنهادی های دریافتی است، ارائه دهند. اما ممکن است انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران بر این موارد اثر بگذارد.

به گفته وی "بنظر می رسد اکنون همه چیز به انتخابات ریاست جمهوری در ایران بستگی پیدا می کند. بعضی منابع می گویند جلیلی تا پیش از انتخابات برای توافقی عمده و اساسی آمادگی ندارد، ضمنا هم نمی خواهد مذاکره کننده ای ضعیف دیده شود.
XS
SM
MD
LG