لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

ایران: نیروگاه بوشهر تا بهمن ماه به بهره برداری می رسد


ایران: نیروگاه بوشهر تا بهمن ماه به بهره برداری می رسد
ایران: نیروگاه بوشهر تا بهمن ماه به بهره برداری می رسد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است نیروگاه بوشهر هم اینک بارگیری شده و تا بهمن ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفت: «نيروگاه بوشهر مرحله بعدی ندارد. در حال حاضر درپوش قلب راكتور گذاشته شده و منتظريم آرام آرام آب درون قلب راكتور گرم شود و با انجام تست‌هايی ديگر اميدواريم ظرف يكی، دو ماه آينده (بهمن ماه) شاهد جشن بزرگ اتصال برق نيروگاه بوشهر به شبكه سراسری باشيم.»

پیش از این در تابستان امسال نیز پس از آن که ایران اعلام کرد نیروگاه هزار مگاواتی هسته ای بوشهر آماده بهره برداری ست به دلیل نامعلومی این روند برای چندماهی به تعویق افتاد.

دولتهای غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به فناوری ساخت بمب اتمی می کنند و ایران همواره هرگونه تلاش برای ساخت بمب اتمی را انکار کرده است.

کشورهای غربی می گویند مخالف بهره برداری از نیروگاه هسته ای بوشهر نیستند؛ اما همه فعالیتهای هسته ای ایران باید تحت نظارت آژانس بین المللی اتمی و براساس مقررات این آژانس باشد.

علی اکبر صالحی در این نشست همچنین گفت ایران هم اینک بیش از سی و پنج کیلوگرم سوخت با خلوص 20% را تولید کرده است.

آقای صالحی افزود: «البته توانايی توليد پنج كيلوگرم را بطور ماهانه داريم؛ اما ضرورتي ندارد كه اين مقدار را توليد كنيم. اميدواريم در شهريور ماه آينده شاهد وارد كردن اولين مجتمع سوخت ساخت ايران به قلب راكتور تهران باشيم.»

XS
SM
MD
LG