لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

وزیرامورخارجه ایران: مذاکرات اتمی ۲۵ فروردین آغازمی شود


وزیرامورخارجه ایران: مذاکرات اتمی ۲۵ فروردین آغازمی شود
وزیرامورخارجه ایران: مذاکرات اتمی ۲۵ فروردین آغازمی شود

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید انتظار دارد دور جدید مذاکرات با قدرت های جهانی در باره برنامه اتمی کشور ۲۵ فروردین آغاز شود، اما مکان انجام آن هنوز مشخص نشده است.

علی اکبر صالحی روز چهارشنبه به رسانه های دولتی گفت محل جلسه با پنج عضو دائمی شورای امنیت – امریکا، چین، روسیه، بریتانیا و فرانسه – بعلاوه آلمان ، ظرف چند روز آینده تعیین خواهد شد.

صالحی این موضوع را هنگام استقبال از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه عنوان کرد. او برای دیدار هایی با رییس جمهوری و دیگر مقامات ایران و بحث در باره مسائل اتمی به تهران رفته است.

خبرگزاری آناتولی بنقل از اردوغان می گوید هیچ کس حق ندارد بر کشوری که از انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه استفاده می کند «چیزی تحمیل کند.»

اما همچنین گفت «هر کسی که شعور داشته باشد با تسلیحات اتمی مخالف است. و بنا براین کسی حق ندارد و مجاز نیست چنین چیزی را تحمیل کند.»

ایران می خواهد ماه آینده در استانبول، محل دور قبلی مذاکرات در ژانویه ۲۰۱۱، با گروه ششگانه قدرت های جهانی به گفت و گو بنشیند.

اما سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید در مورد مکان یا زمان مذاکرات جدی هنوز توافق نشده است.

گروه در اوائل مارس بر حمایت خود از یک راه حل دیپلماتیک برای مساله اتمی ایران بار دیگر تاکید گذاشت. اما در بیانیه ای همچنین از افزایش فعالیت های ایران برای غنی سازی اورانیوم ابراز تاسف کرد و از تهران خواست مجتمع پارچین را بروی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی باز کند.

XS
SM
MD
LG