لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

فشار قدرتهای جهانی به ایران


 فشار قدرتهای جهانی به ایران
فشار قدرتهای جهانی به ایران

شش کشور بزرگ جهان، ۵ عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، برای دسترسی فوری بازرسان به مراکز فعالیتهای برنامه اتمی به ایران فشار وارد می آورند.

با مذاکرات بین دو طرف که قرار است ۲۳ ماه مه در بغداد صورت گیرد، قدرتهای بزرگ جهان می خواهند به مراکزی که احتمالا دارای توانایی نظامی هستند دسترسی پیدا کنند. بر اساس بیانیه مشترکی که این کشورها روز پنجشنبه، در پی نشستی در وین صادر کردند، ایران باید «گامهایی قاطع» برای حل اختلاف بردارد.

قدرتهای غربی مظنون هستند که ایران زیر پوشش یک برنامه انرژی اتمی غیر نظامی قصد تولید تسلیحات اتمی دارد، تهران این اتهام را تکذیب می کند.

«آژانس بین المللی انرژی اتمی» بارها از ایران خواسته است برای تحقیق درباره پژوهشهای اتمی نظامی به مجتمع پارچین در نزدیکی تهران دسترسی پیدا کند. ایران این درخواست را رد کرده است.

ایران و گروه ۱+۵ ماه پیش پس از وقفه ای یکساله مذاکرات خود را در استانبول از سر گرفتند و قرار است در سوم خرداد (۲۳مه) دوباره در بغداد به گفت و گو بنشینند.

مقامات ایران می گویند به پیشرفت مذاکرات خوشبین هستند، اما آنچه را حق ایران برای استفاده صلحجویانه از انرژی اتمی می بینند، رها نخواهند کرد.

روز چهارشنبه، محمد مجدی آخوند زاده معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در جلسه بین المللی بررسی پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی در وین گفت برنامه اتمی اعلام نشده اسراییل بزرگترین تهدید برای ثبات و امنیت خاورمیانه است. عقیده بر این است که اسراییل تنها کشور مجهز به تسلیحات اتمی در منطقه است، اما داشتن آن را نه تایید می کند نه تکذیب. اسراییل یک ایران اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می داند.

XS
SM
MD
LG