لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

آمریکا تحریم های جدیدی بر ایران وضع می کند


آمریکا تحریم های جدیدی بر ایران وضع می کند
آمریکا تحریم های جدیدی بر ایران وضع می کند

آمریکا برای وارد آوردن ضربه بر ایران با تحریم های جدید و سخت تر آماده می شود، و یک مقام ارشد می گوید تهران اینک با انزوای «بی سابقه ای» روبرو است.
مقامات آمریکایی، که نخواستند معرفی شوند، شام جمعه گفتند تحریم ها ممکن است روز دوشنبه فاش شود و صنعت پتروشیمی ایران را هدف خواهد گرفت. بگفته آنها، تحریم ها می خواهد شرکت های خارجی را از سرمایه گذاری در پروژه های مشترک مانند پالایشگاه های نفت باز دارد.
مقامات گفتند شرکت هایی که ممنوعیت را نقض کنند از دسترسی به بازار آمریکا محروم خواهند شد، و کشورهای اروپایی ممکن است اواخر هفته تحریم های مشابهی اعلام کنند.
جداگانه، تام دونیلون مشاور امنیت ملی آمریکا روز شنبه گفت ایران خود را از همیشه منزوی تر می بیند.
دونیلون که در راه سفر با پرزیدنت اوباما به اندونزی با خبرنگاران سخن می گفت، همچنین اظهار داشت آمریکا، چین و روسیه می خواهند مسلم سازند که ایران تسلیحات اتمی تولید نکند.
روز جمعه، چین و روسیه هردو در صدد برآمدند لحن قطعنانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را ملایم کنند.
متن نهایی قطعنامه «نگرانی جدی و عمیق» از فعالیت های اتمی ایران ابراز می دارد، اما توصیه نمی کند پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود، و ضرب الاجلی نیز برای تهران جهت انجام درخواست های آژانس و ارائه اطلاعات بیشتر تعیین نمی کند.
هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه را یک هفته پس از آن تصویب کرد که مدیر کل آژانس در گزارشی گفت شواهد «معتبری» وجود دارد که ایران بر آن است تسلیحات اتمی بسازد.
ایران گزارش را رد کرده است. علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس گفت این اقدام فقط موجب خواهد شد تصمیم ایران به ادامه فعالیت های غنی سازی اورانیوم تقویت شود.
او همچنین گفت ایران در یک مجمع اتمی سازمان ملل متحد، که بر کوشش برای بوجود آوردن یک منطقه رها از اسلاحات اتمی در خاورمیانه متمرکز است، شرکت نخواهد کرد.
کاخ سفید تصویب آژانس بین المللی انرژی اتمی را بدلیل تصویب قطعنامه ستود. در بیانیه کاخ سفید گفته می شد آژانس «با صدای واحدی سخن گفت.»

XS
SM
MD
LG