لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

دبیر کل سازمان ملل متحد: مذاکره بهترین راه برای حل اختلاف اتمی ایران است


آیت الله خامنه ای به همراه تنی چند از ارتشیان بلندپایه در مراسم پایان تحصیلات دانکده افسری در تهران. ۱۰ نوامبر ۲۰۱۱
آیت الله خامنه ای به همراه تنی چند از ارتشیان بلندپایه در مراسم پایان تحصیلات دانکده افسری در تهران. ۱۰ نوامبر ۲۰۱۱

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته است اختلاف اتمی ایران با غرب بجای توسل به عمل نظامی از طریق مذاکره حل شود.

سخنگوی بان کی مون روز پنجشنبه گفت دبیر کل بر این باور است که دیپلماسی «تنها راه» برای حل مساله است. در گزارش های اخیر در رسانه های اسراییل گفته می شود دولت حمله نظامی بر مراکز اتمی ایران را برای متوقف ساختن آنچه قدرت های غربی آنرا برنامه ایران برای تولید تسلیحات اتمی می دانند بررسی می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گزارشی گفت شواهد «معتبری» از کوشش های ایران برای طرح یک اسلحه اتمی در اختیار دارد. ایران این گزارش را رد کرده است و تاکید می کند که برنامه اتمی آن صلحجویانه است. سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید ایران باید صلجویانه بودن برنامه را ثابت کند.

در گزارش آژانس «نگرانی های جدی» نسبت به برنامه اتمی ایران ابراز داشت و گفت اگر چه برخی از عناصر برنامه می تواند کاربردهای غیر نظامی داشته باشد، اما ترکیبات دیگر آن به تسلیحات اتمی ارتباط دارد.

پیشتر در روز پنجشنبه، آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به آمریکا و اسراییل علیه حمله به مراکز اتمی ایران هشدار داد و گفت کشور او با «سیلی های محکم و مشت های آهنین» به چنین عملی پاسخ خواهد داد.

آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه در سخنانی در جمع دانشجویان دانشکده افسری در تهران، که از تلویزیون پخش می شد، گفت ایران قصد ندارد مناقشه را آغاز کند، اما با هر حمله ای مقابله خواهد کرد.

از زمانی که مقام های اسراییلی اشاره هایی را به یک عمل نظامی بالقوه علیه برنامه اتمی ایران آغاز کردند، این سخنان آیت الله خامنه ای شدید ترین واکنشی است که ایران نشان داده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که شواهد «معتبری» از لتاش های ایران برای طراحی یک اسلحه اتمی در اختیار دارد.

در این گزارش، آژانس اتمی «نگرانی های جدی» نسبت به برنامه اتمی ایران ابراز داشته و می گوید اگر چه برخی از عناصر برنامه می تواند کاربردهای غیر نظامی داشته باشد، اما ترکیبات دیگر آن به تسلیحات اتمی ارتباط دارد.

در همين حال، لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا گفت: اقدام نظامی علیه ایران میتواند آنچه که او «عواقب ناخواسته» ناميد، داشته باشد. پانتا افزود، حمله نظامی، در حالی که يک تاثير جدی در منطقه و بر نيروهای آمريکايی خواهد داشت، جمهوری اسلامی ايران را از جاه طلبی های هسته ای خود باز نخواهد داشت.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران اتهام ها را رد کرد و گفت کشور او «سرسوزنی» از فعالیت های اتمی عقب نخواهد نشست.

اسراییل در پاسخ به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی از جامعه بین المللی خواست ایران را از دسترسی به تسلیحات اتمی و به خطر انداختن صلح جهانی بازدارد. عقیده بر این است که اسراییل تنها زرادخانه اتمی در خاورمیانه را در اختیار دارد. با این حال، یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می بیند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان هشدار داده اند که ایران اگر از پاسخگویی به نگرانی های بین المللی خودداری کند، با تحریم های بیشتر روبرو می شود. اما وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه گفت تحریم ها، اختلاف اتمی ایران را کاملا برطرف نخواهد کرد.

قدرت های غربی می گویند می خواهند از تبدیل شدن ایران به یک کشور مجهز به تسلیحات اتمی جلوگیری کنند، اما تهران اصرار دارد که برنامه اتمی آن صلحجویانه است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار دور تحریم بر ایران وضع کرده است. چین و روسیه، دو عضو دائمی شورای امنیت، تاکنون علاقه زیادی به وضع تحریم های بیشتر نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG