لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

واکنش قدرت های غربی درباره تحریم های جدید علیه ایران


هواداران احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در استان چهارمحال و بختیاری. ۹ نوامبر ۲۰۱۱
هواداران احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در استان چهارمحال و بختیاری. ۹ نوامبر ۲۰۱۱

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه اعلام کردند ایران در صورت خودداری از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی با تحریم های بیشتر روبرو خواهد شد.

آژانس در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد، با استناد به شواهد «معتبر» از تلاش های ایران برای طرح یک اسلحه اتمی، از جمله «آزمایش قطعات»، ابراز نگرانی می کند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشبنه در سخنانی در یک گردهمایی در شهر کرد، مرکز استان چهار محال و بختیاری، که از تلویزیون پخش می شد گفت کشورش «سرسوزنی» از برنامه اتمی عقب نشینی نخواهد کرد.

گزارش محتوی شدیدترین و مفصل ترین اتهاماتی است که آژانس سازمان ملل متحد تاکنون درباره ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران وارد آورده است. احمدی نژاد گزارش را رد کرده و آن را محتوی ادعاهای «پوچ» آمریکا دانست.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز چهارشنبه بیانیه ای صادر کرد و از جامعه بین المللی خواست حرکت ایران به سوی دست یابی به تسلیحات اتمی را، که به گفته وی موجب به خطر افتادن صلح جهان و خاورمیانه می شود، متوقف کند.

سازمان ملل متحد چهار دور تحریم به دلیل خودداری ایران از متوقف ساختن فعالیت های اتمی، که می تواند کاربردهای نظامی و غیر نظامی داشته باشد، وضع کرده است. قدرت های غربی می گویند می خواهند ایران را از مجهز شدن به تسلیحات اتمی باز دارند، اما تهران تاکید می کند که برنامه اتمی اش صلحجویانه است.

روسیه روز چهارشنبه گفت از تحریم های جدید حمایت نخواهد کرد. گنادی گاتیلوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه، به خبرگزاری اینترفکس گفت مسکو بر این باور است که جامعه بین المللی تحریم های جدید را بهانه ای برای تلاش جهت «تغییر رژیم» در ایران خواهد دید. اما ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت لندن «اقدام های بیشتری» را برای افزایش فشار بر ایران اگر «تغییر جهت» ندهد بررسی می کند. آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه نیز نسبت به تحریم های «بی سابقه»، در صورتی که ایران به نگرانی های بین المللی نپردازد، هشدار داد.

وزیر امور خارجه آلمان گفت اگر ایران به نادیده گرفتن نگرانی های غرب ادامه دهد، تحریم های سخت تر چاره ناپذیر خواهد شد.

چین روز چهارشنبه گفت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را مطالعه می کند و خواهان گفت و شنود و همکاری در میان تمام طرف های اختلاف اتمی شد.

XS
SM
MD
LG