لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

انتشار گزارش بین المللی اتمی درباره فعالیت های تسلیحاتی ایران


انتشار گزارش بین المللی اتمی درباره فعالیت های تسلیحاتی ایران
انتشار گزارش بین المللی اتمی درباره فعالیت های تسلیحاتی ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد اطلاعات «معتبری» در اختیار دارد که نشان می دهد ایران در فعالیت هایی جهت تولید تسلیحات اتمی درگیر بوده است.

آژانس در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد می گوید اطلاعات حاکی است ایران روی طرح یک بمب اتمی، از جمله آزمایش قطعات آن کار کرده است.

در گزارش آمده است که به نظر می رسد ایران فعالیت های اتمی مرتبط با بمب را به عنوان بخشی از یک برنامه «ساختاری» پیش از سال ۲۰۰۳ انجام داده و ممکن است هنوز سرگرم پژوهش های مربوط به آن باشد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران گزارش را پیش از انتشار رد کرد و گفت «آژانس فقط گزارش هایی را که مقام های آمریکایی فراهم می آورند منتشر می کند.»

کاخ سفید روز دوشنبه گفت انتظار دارد گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی های آمریکا را که ایران به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده است منعکس کند. کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که زیر پوشش یک برنامه انرژی غیر نظامی بمب اتمی بسازد. اتهامی که تهران آن را رد می کند.

روز یکشنبه به گزارش روزنامه واشنگتن پست، کارشناسان آژانس و دیپلمات ها، که اطلاعات مربوط به برنامه اتمی ایران را بررسی کرده اند، بر این باورند که ایران با یک دانشمند روس و کارشناسان خارجی دیگر روی ساختن ماشه یک اسلحه اتمی کار کرده است.

وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفت اگر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بدگمانی های غرب درباره جنبه نظامی برنامه اتمی ایران را تایید کند، خواهان افزایش فشار سیاسی و دیپلماتیک بر ایران خواهد شد.

XS
SM
MD
LG