لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

گسترش سلاح اتمی در ایران


گسترش سلاح اتمی در ایران
گسترش سلاح اتمی در ایران

منابع خبری آمریکایی می گویند آژانس بین المللی اتمی به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می دهد ایران درصدد دستیابی به سلاح های اتمی است.

واشنگتن پست روز یکشنبه نوشت به اعتقاد دولتمردان غربی و کارشناسان اتمی که این اطلاعات را بررسی کرده اند، ایران در این راه با کمک دانشمندان خارجی گام های بزرگی بر داشته است.

دیوید آلبرایت یکی از ماموران پیشین آژانس به رسانه های آمریکایی گفته است این پیشرفت ها در زمینه طراحی و آزمایش محفظه حاوی مواد منفجره برای ماشه انفجار اتمی است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش می دهد که مسئولانی به این اطلاعات دست یافته اند معتقدند ایران از توان آزمایش چنین دستگاهی برخوردار است.

قرار است گزارش آژانس بین المللی اتمی در این هفته درباره برنامه اتمی ایران منتشر شود.

روز جمعه آیت الله احمد خاتمی امام جمعه تهران به یوکیا آمانو سرپرست آژانس بین المللی اتمی هشدار داد چنین گزارش دروغی را منتشر نکند چرا که به قابلیت اعتماد این سازمان آسیب می رساند.

شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل روز جمعه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت جامعه بین المللی به گزینش نظامی درباره برنامه اتمی ایران نزدیکتر می شود. رییس جمهوری اسراییل از رهبران جهان خواست به وعده های خود درباره متوقف کردن ایران عمل کنند.

سخنان پرز یک روز پس از آن اظهار شد که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته بود برنامه اتمی ایران همچنان یک تهدید عمده است و از دولت تهران خواست به تعهدهای اتمی خود عمل کند.

XS
SM
MD
LG