لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۷

آمریکا از پیشنهاد اخیر ایران در اختلاف اتمی انتقاد می کند


آمریکا از پیشنهاد اخیر ایران در اختلاف اتمی انتقاد می کند
آمریکا از پیشنهاد اخیر ایران در اختلاف اتمی انتقاد می کند

یک مقام آمریکایی از پیشنهاد ایران برای بازتر بودن درباره فعالیت های اتمی خود انتقاد کرده است، و آنرا یک «کمپین تبلیغاتی» که نگرانی های بین المللی از تهدید های احتمالی برنامه را برطرف نمی کند، می نامد.
گلین دیویس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گفت ایران با ادامه فعالیت های اتمی حساس، علیرغم درخواست های امنیت سازمان ملل متحد، از انجام تعهداتش طفره می رود.
دیویس، که در جلسه هیات مدیره آژانس در وین سخن می گفت، اظهار داشت نامه اخیر ایران به کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاوی هیچ تعهد جدیدی به پاسخگویی به نگرانی های بین المللی از هدف احتمالی ایران برای تولید کلاهک های اتمی نیست.
یوکیا آمانو مدیر آژانس روز دوشنبه اطلاعات جدیدی را که از کشورهای عضو درباره درگیری ایران در چنین تجربه هایی دریافت شده، نگران کننده نامید.
او گفت ایران بیشتر از معمول درباره برنامه اتمی خود شفافیت نشان می دهد، اما به اندازه کافی با آژانس درباره مسائل اتمی همکاری نمی کند.
کشورهای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در جلسه «شورای حکام» آژانس گفتند گزارش آمانو نشان می دهد که ایران در یک «جهت بسیار نگران کننده» پیش می رود.
ایران می گوید برنامه اتمی آن فقط برای تولید برق جهت مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.

XS
SM
MD
LG