لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

بن بست بین ایران و آژانس اتمی سازمان ملل متحد


یوکیو آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی آتمی و علی اکبر صالحی در وین، اتریش. ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۱
یوکیو آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی آتمی و علی اکبر صالحی در وین، اتریش. ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۱

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی مذاکرات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و مدیر آژانس در وین، بر سر برنامه اتمی ایران به بن بست رسیده اند.

علی اکبر صالحی دیدار روز سه شنبه به یوکیو آمانو را «بسیار مثبت» خوانده و گفت دو طرف موافقت کردند تا سازوکار جدیدی برای ادامه همکاری تدوین کنند اما، آمانو موضع آژانس را در مسائلی که معتقد است ایران در آنها «به تعهدات خود عمل نمی کند» تکرار کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را متهم کرده است که با کارشناسان سازمان ملل متحد همکاری نمی کند. آنان درباره گزارش های اطلاعاتی غرب که ایران پنهانی سعی دارد تسلیحات اتمی بسازد تحقیق می کنند.

صالحی گفت ایران می خواهد از نزدیک با آژانس همکاری کند اما انتظار دارد آژانس به تحقیقات چهار ساله درباره اتهام هایی که غرب به برنامه اتمی ایران وارد کرده، پایان دهد.ایران می گوید به عنوان بخشی از برنامه کار سال ۲۰۰۷ آژانس به تمام پرسش ها درباره اتهامات پاسخ داده است. اما آمانو روز سه شنبه یادآور شد «او در این مرحله در موقعیتی نیست که برنامه را تکمیل شده تلقی کند.»

آمریکا و کشورهای غربی معتقدند که ایران قصد تولید تسلیحات اتمی دارد. به همین دلیل تحریم هایی را بر علیه این کشور اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG