لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

انتقاد ایران از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی


انتقاد ایران از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی
انتقاد ایران از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی

یک مقام ایرانی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل عنوان کردن اتهام های جدید دایر بر اینکه برنامه اتمی ایران برای استفاده های نظامی تغییر شکل می دهد، انتقاد کرده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس می گوید اتهامات «بی اساس» است. وی در اظهار نظری که رسانه های دولتی روز چهارشنبه منتشر کردند، همچنین هشدار می دهد که تحقیق درباره اتهامات به «شهرت علمی و حرفه ای» آژانس صدمه خواهد زد.

در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که خبرگزاری های غربی روز سه شنبه نسخه ای از آن را به دست آورده اند، گفته می شود آژانس، اطلاعات جدیدی درباره امکان ابعاد نظامی فعالیت های اتمی ایران را بررسی می کند.

یک مقام ارشد بین المللی که با تحقیقات آشنا است می گوید ایران متهم است که تا همین اواخر، از جمله در سال ۲۰۱۰، به کارهای نظامی ادامه داده است.

روشن نیست آژانس، که سال ها است درباره توسعه تسلیحات اتمی در ایران تحقیق می کند، اطلاعات جدید را از چه منبعی کسب کرده است.

در گزارش همچنین آمده است ایران با سرپیچی از چند دور قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، به افزایش موجودی اورانیوم کمتر غنی شده ادامه می دهد.

اورانیوم غنی شده می تواند برای گرداندن نیروگاه های اتمی یا ساختن اسلحه، وقتی به درجه بالاتری غنی شود، به کار رود.

سلطانیه می گوید گزارش نشان می دهد که ایران برنامه اتمی خود را «زیر نظارت» آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش می برد.

XS
SM
MD
LG