لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

ایران: تحریم های اتحادیه اروپا منطقی نیست


ایران: تحریم های اتحادیه اروپا منطقی نیست
ایران: تحریم های اتحادیه اروپا منطقی نیست

ایران تصمیم اتحادیه اروپا مبنی گسترش تحریم ها علیه شرکت های ایرانی بر سر برنامه اتمی این کشور غیر منطقی خواند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفت اتحادیه اروپا زمانی تحریم ها را گسترش می دهد که از ما می خواهد مذاکره با گروه ۵+۱ نیز از سربگیریم.

مهمانپرست تاکید کرده تحریم های جدید که روز سه شنبه وضع شد، مغایرت بین کردار و گفتار کشورهای اروپایی و غربی را نشان می دهد.

اتحادیه اروپا روز اعلام کرد به دلیل نگرانی های مربوط به برنامه اتمی ایران، ممنوعیت های مسافرتی و مسدود ساختن دارائی ها و حساب های بانکی ۱۰۰ شرکت دیگر و چند مقام ایرانی به مورد اجرا خواهد گذاشت. آمریکا از تصمیم اتحادیه اروپا استقبال کرده است.

مقام های آمریکایی و اتحادیه اروپا در سال های اخیر مجموعه ای از تحریم های یک جانبه را بر علیه شرکت ها و مقام های ایرانی مظنون به مشارکت در توسعه تسلیحات اتمی و تکنولوژی نظامی برقرار کرده اند.

ایران در ماه ژانویه در مذاکرات اتمی با بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا شرکت کرد، اما گفتگوها بدون دستیابی به پیشرفت پایان یافت.

این در حالی است که پکن اعلام کرده پیشنهاد ایران برای بازدید کارشناسان چینی از تاسیسات اتمی این کشور بررسی خواهد کرد. علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه در پکن و در دیدار با همتای چینی خود این پیشهناد را ارائه داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه گفت کشورش امیدوار است ایران و شش قدرت جهانی هر چه زودتر مذاکرات را از سر گیرند. وی همچنین گفت چین ایران را به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ترغیب می کند.

XS
SM
MD
LG