لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

هشدار ايران پیش از آغاز گفتگوهای اتمی در استانبول


علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی
علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی

در حالی که دیپلمات های ارشد ۵ کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان برای گفت و گو با مذاکره کنندگان ایرانی درباره برنامه اتمی این کشور به ترکیه رفته اند، ايران هشدار داده است که حتی اگر مورد حمله نظامی هم قرار بگيرد به غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد داد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه گفت یک مرکز اتمی در حال احداث، در داخل کوهی در نزدیکی شهر قم، ايران را قادر خواهد ساخت حتی اگر یکی دیگر از مراکز اتمی اش مورد حمله قرار گيرد، به غنی سازی اورانيوم ادامه دهد. مرکز اصلی غنی سازی اتمی ايران در نطنز قرار دارد.

ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمريکا رياست هيات آمريکايی در گفتگوهای استانبول را به عهده دارد. مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز پنجشنبه گفت گرچه آمريکا انتظار «پيشرفت های بزرگی» را ندارد اما مايل است درمورد پيشنهاد مبادله سوخت هسته ای، که منعکس کننده پيشرفت ايران در غنی سازی اورانيوم از سال ۲۰۰۹ ميلادی تاکنون است، مذاکره کند.

برخی از مقامات بلندپایه ایران گفته اند تهران در مورد پرونده اتمی مذاکره نخواهد کرد. اما روز پنجشنبه آقای سلطانیه در مسکو گفت که ایران آماده است تا پيرامون مبادله سوخت مورد نياز راکتورهای اتمی بحث و تبادل نظر کند.

با این حال، او گفت قدرت های جهانی نیاز دارند به سرعت پیشنهاد معاوضه سوخت اتمی را بررسی کنند. وی تاکید کرد در صورتی که تهران تزریق اورانیوم غنی شده به رآکتورها را آغاز کند، نیازی به مبادله سوخت نخواهد بود.

نظرات تحليل گران پيرامون گفتگوها در استانبول متفاوت است. برخی مانند جوزف سيرين سيونی به آينده مذاکرات اميدی ندارند و می گويند: هيچ نشانه ای وجود ندارد که ايران به گروه ۵ + ۱ اعتماد دارد و يا حاضر است امتيازی به اين گروه برای رسيدن به توافقی بدهد. از سوی ديگر گروهی ديگر از تحليل گران به همکاری ايران به شفافيت بخشيدن به برنامه اتمی اش اميدوارند.

اين در حالی است که پيام ايران قبل از شروع مذاکرات واضح است. محمود احمدی نژاد در سخنرانی خود در روز ۲۹ دی ماه گفت: « موضوع هسته‌ای شدن ايران از نظر ملت تمام شده است؛ بنشينيد با ايران هسته‌ای همكاری كنيد.»

XS
SM
MD
LG