لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

مذاکرات اتمی تهران با غرب، پس از یک سال بن بست


مذاکرات اتمی تهران با غرب، پس از یک سال بن بست
مذاکرات اتمی تهران با غرب، پس از یک سال بن بست

مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار و گفت و گو درباره برنامه اتمی بحث انگیز ایران را در ژنو آغاز کردند.

این نشست دو روزه، اولین دیدار مذاکرات میان نمایندگان جمهوری اسلامی و قدرت های غربی در بیش از یک سال گذشته به شمار می رود. کارشناسان و تحلیلگران درباره نتیجه این دیدارها چندان خوشبین نیستند و می گویند بهترین نتیجه ای که می توان از گفت و گوهای ژنو گرفت این است که این نشست به انجام دیدارهایی در آینده بینجامد.

دیدار کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران که قرار است در روز سه شنبه نیز ادامه یابد، یک روز پس از آن آغاز شد که علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی اعلام کرد تهران در چرخه تولید سوخت اتمی، به خودکفایی رسیده است. آقای صالحی گفت ایران برای اولین بار کیک زرد تولید کرده است.

این سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز یکشنبه از تلویزیون دولتی ایران پخش شد. آقای صالحی در این سخنان به مقدار کیک زرد تولید شده در ایران اشاره ای نکرد.

یک تحلیلگر ارشد موسسه بین المللی تحقیقات استراتژیک در لندن در گفت و گو با صدای آمریکا گفت سخنان صالحی را تایید نمی کند. مارک فیتزپتریک می گوید کارشناسان معتقدند که ایران پیش از این به تولید کیک زرد دست یافته است و به گفته وی این محصول در مقیاس زیاد است.

دیپلماتهای بلندپایه ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در نشست روز دوشنبه ژنو حضور دارند.

نشست دو روزه ژنو پس از بیش از یک سال توقف در گفت و گوها در زمینه برنامه هسته ای ایران انجام می شود.

مذاکرات هیات نمایندگی جمهوری اسلامی با کشورهای غربی در زمینه برنامه هسته ای ایران در محل نمايندگی سوييس در مقر اروپايی سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG