لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

تولید کیک زرد برای اولین بار در ایران


علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسمی که به مناسبت نخستین محموله کیک زرد در اصفهان برگزار شد
علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسمی که به مناسبت نخستین محموله کیک زرد در اصفهان برگزار شد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی می گوید تهران برای اولین بار در تولید کیک زرد اورانیوم به خودکفایی رسیده است. آقای صالحی گفت چنین پیشرفتی موجب تقویت موقعیت ایران در دور آینده مذاکرات اتمی خواهد شد که قرار است روز دوشنبه در ژنو برگزار شود.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی اعلام کرد از روز یکشنبه، از کیک زرد ساخته شده در کشور برای تولید اورانیوم استفاده خواهد شد.

به گفته مسئولان جمهوری اسلامی، کارشناسان از کیک زرد، پودر غلیظ شده اورانیوم در داخل ایران، در تاسیسات اصفهان استفاده خواهند کرد. تاکنون در این کارخانه از کیک زرد خریداری شده از آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۷۰ استفاده می شد.

خبر تهیه کیک زرد در داخل ایران در آستانه مذاکرات میان کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو اعلام می شود که قرار است روز دوشنبه صورت گیرد. خانم اشتون در این دیدار نماینده گروه موسوم به ۱+۵ است. این اولین مذاکره با تهران درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی در بیش از یک سال گذشته است.

گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت شامل آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه بعلاوه آلمان است.

به دنبال فاش شدن نگرانی های رهبران عرب منطقه درباره برنامه اتمی تهران، جمهوری اسلامی تلاش کرده است تا به همسایگان خود در منطقه خلیج فارس اطمینان دهد که ایران تهدیدی علیه آنان نیست.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تولید سلاح اتمی متهم می کنند. اتهامی که تهران آن را یکسره رد می کند.

مارک فیتزپتریک، کارشناس ارشد موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن در گفت و گو با صدای آمریکا، اعلام این خبر را غیرمعمول خوانده است زیرا بسیاری از کارشناسان خارجی معتقدند که ایران از دو سال پیش کیک زرد خود را تولید کرده است.

رسانه های ایرانی روز شنبه به نقل از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی اعلام کردند که ایران آماده مذاکره است اما درباره آنچه که آن را «حقوق مسلم ایران» خواند، حاضر به مذاکره نیست.

XS
SM
MD
LG