لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

دعوت مجدد قدرت های جهانی از ایران برای شرکت در مذاکرات اتمی


دعوت مجدد قدرت های جهانی از ایران برای شرکت در مذاکرات اتمی
دعوت مجدد قدرت های جهانی از ایران برای شرکت در مذاکرات اتمی

شش قدرت جهانی تلاش های خود را برای وادار ساختن ایران به تجدید مذاکرات درباره برنامه اتمی، در پی خودداری تهران از دادن پاسخ رسمی به دعوت قبلی، از سر می گیرند.

کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که نماینده قدرت های جهانی است، روز جمعه از ایران خواست به پیشنهاد برگزاری سه روز گفت و گو در وین فورا پاسخ دهد. در جلسات، که قرار است از ۱۵ تا ۱۷ ماه نوامبر تشکیل شود، مقاماتی از ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان حضور خواهند داشت.

پیشتر در اوائل اکتبر، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران گفت ایران از دور جدید مذاکرات درباره برنامه اتمی استقبال خواهد کرد. اما هشدار داد که دولت او حقوق بین المللی خود را رها نخواهد کرد. ایران به نخستین دعوت که روز ۱۴ ماه اکتبر ارائه شد، رسما پاسخ نداده است.

آمریکا و دیگر قدرت های جهانی بر این گمانند که ایران در صدر تولید تسلیحات اتمی است. تهران می گوید برنامه اتمی آن برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.

جلسات وین بر یک معاوضه سوخت اتمی که سال پیش پیشنهاد شد متمرکز خواهد بود. بر اساس این طرح، ایران اورانیوم کمتر غنی شده خود را با میله های سوخت اورانیوم که می تواند در یک رآکتور پژوهشی اتمی به کار رود معاوضه خواهد کرد.

سرگئی ریاباکف، معاون وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه ایران را تشویق کرد دعوت شرکت در جلسات را قبول کند. او گفت روسیه از تجدید مذاکرات استقبال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG