لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

احمدی نژاد: مذاکره درباره برنامه اتمی ایران می تواند در ماه اکتبر انجام گیرد


احمدی نژاد: مذاکره درباره برنامه اتمی ایران می تواند در ماه اکتبر انجام گیرد
احمدی نژاد: مذاکره درباره برنامه اتمی ایران می تواند در ماه اکتبر انجام گیرد

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد کرده است برای تعیین چارچوب مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران با نمایندگان قدرت های جهانی ملاقات کند.

آقای احمدی نژاد روز جمعه در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفت قدرت جهانی یک عضو گروه به اصطلاح ۵ بعلاوه یک – پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان – خواهد بود. او گفت مذاکرات می تواند در ماه اکتبر بر اساس یک طرح «موقت» انجام گیرد.

محمود احمدی نژاد اظهار داشت در برای مذاکرات در محدوده یک «چارچوب عدالت و احترام» باز است. او گفت کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای تعیین تاریخ مذاکرات باید با تهران تماس بگیرد.

پیشتر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید کشور او آماده است مذاکره درباره برنامه اتمی خود را، درصورتی که منصفانه باشد، از سر بگیرد.

منوچهر متکی در دیداری با وزیر امور خارجه چین در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت تهران حاضر است گفت و شنود با گروه وین، شامل روسیه ، بریتانیا، آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی، و نیز با اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، معروف به گروه ۵ بعلاوه ۱، را از سر بگیرد. با این حال، گفت مذاکرات فقط در صورتی موفق خواهد شد که منصافه باشد و حق ایران برای استفاده از فناوری اتمی جهت مقاصد صلحجویانه را قبول کند.

پیشتر، در روز چهارشنبه، گروه ۵ بعلاوه ۱ اعلام کرد تلاش خود را برای یافتن راه حلی از طریق گفت و شنود با ایران تجدید کرده است. گروه ۵ بعلاوه ۱ افزود آنها می خواهند مذاکره با تهران درباره پیشنهاد معاوضه اتمی، که سال پیش ارائه شد، از سرگرفته شود.

بر اساس این پیشنهاد، ایران اورانیوم کمتر غنی شده را با میله های سوخت اورانیوم ، برای استفاده در یک رآکتور پژوهشی پزشکی، معاوضه خواهد کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت قدرت های عمده می خواهند با ایران درباره برنامه اتمی مذاکره کنند. با این حال، یاد آور شد که تهران باید صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود را ثابت کند.

XS
SM
MD
LG