لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

ایران برای معامله سوخت اتمی آماده است


ایران برای معامله سوخت اتمی آماده است

رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید تهران مایل است در صورت دریافت سوخت کافی برای رآکتور پژوهشی پزشکی، برخی از فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

علی اکبر صالحی روز پنجشنبه گفت ایران تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را پس از آن آغاز کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست آنها را برای سوخت اضافی رد کرد.

ایران قبلا طرح تحویل سوخت برای رآکتور را رد کرده بود. این طرح، که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کرد، موجودی اورانیوم ایران را کاهش می داد.

وزیر امور خارجه ترکیه در روزهای اخیر ابراز امیدواری کرده است که توافقی به دست خواهد آمد.

آمریکا ایران را متهم می کند که برای تولید اسلحه اتمی، فناوری اتمی را دنبال می کند، اما می گوید آماده است در مذاکرات جدید با تهران درباره مقاصد اتمی آن شرکت کند.

پیشتر در روز پنجشنبه استرالیا در وضع تحریم های جدید علیه ایران به آمریکا، اتحادیه اروپا و کانادا پیوست.

استیفن اسمیت، وزیرامور خارجه استرالیا، برنامه اتمی ایران را «یکی از جدیدترین چالش های امنیتی که جامعه بین المللی با آنها روبرو است» نامید. او گفت تحریم ها ممنوعیت تجارت تمام کالاهای نظامی و ابزار و موادی را که می تواند برای تولید تسلیحات اتمی، شیمیایی یا میکوربی به کار رود، شامل می شود.

در این میان، مقامات وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه به قانون گزاران گفتند آنها در هفته های آینده برای اطمنیان از اجرای تحریم های سازمان ملل متحد به آسیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی سفر خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG