لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

ایران آماده از سرگیری مذاکرات اتمی با غرب است


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت آماده مذاکرات اتمی با غرب در ماه آینده است، اما با شرایطی که خود به تازگی پیشنهاد کرده است.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه ای با شبکه دولتی انگلیسی زبان پرس تی وی دوباره بر این شرایط تاکید کرد، از جمله اظهار نظر صریح کشورهای غربی در مورد زرادخانه اتمی که اسراییل به داشتن آن متهم است.

وی خواستار آن شد که ترکیه و برزیل در مذاکرات شرکت داشته باشند. این دو کشور در ماه مه برای احیای موافقتنامه مبادله سوخت اتمی با ایران تلاش کردند.

رییس جمهوری اسلامی ایران، پس از آن که اتحادیه اروپا و کانادا روز دوشنبه تحریم هایی سخت بر ایران وضع کردند، تمایل خود را برای ازسرگیری مذاکرات اعلام کرد. این تحریم ها بخش های انرژی، تجارت خارجی و بانکداری را هدف گرفته اند.

آقای احمدی نژاد و دیگر مقامات بلندپایه ایرانی از تحریم های اتحادیه اروپا انتقاد کردند و گفتند این اقدام ها هیچ تاثیری بر ایران نخواهد گذاشت.

روسیه که عضو دارای حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل متحد است، می گوید تحریم ها «غیر قابل پذیرش» و بر خلاف تلاش های شورای امنیت برای حل مساله اتمی ایران است.

کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت تحریم ها پیام قدرتمندی در مورد برنامه اتمی ایران که موجب «افزایش نگرانی» شده است، به آن کشور می فرستد.

تحریم ها نشانه آخرین تلاش های جامعه بین المللی برای مجازات ایران به خاطر سرپیچی از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم است. در هفته های اخیر، شورای امنیت سازمان ملل متحد، دور چهارم تحریم را بر ایران وضع کرد و ایالات متحده آمریکا نیز اقدام به تحریم اقتصادی ایران کرد.

ایران در مورد اسراییل که متهم به داشتن سلاح های اتمی است گفت این امر مانع اصلی تحقق خاورمیانه ای بدون سلاح های اتمی است. اسراییل این اتهام را تایید یا تکذیب نمی کند.

XS
SM
MD
LG