لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

وزیران اتحادیه اروپا تحریم های سخت تر علیه ایران را تصویب می کنند


The Occupy DC camp at McPherson Square in Washington, Monday Jan. 30, 2012. (Alison Klein/VOA)
The Occupy DC camp at McPherson Square in Washington, Monday Jan. 30, 2012. (Alison Klein/VOA)

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برای تصویب تحریم های سخت تری علیه ایران، از جمله ممنوعیت سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز، آماده می شوند.

بخش هایی از پیش نویس بیانیه ای که روز سه شنبه انتشار یافت نشان می دهد که انتظار می رود وزیران امور خارجه اتحادیه تحریم های بیشتری در ارتباط با برنامه اتمی را تصویب کنند و از تهران بخواهند مذاکرات را از سر بگیرد. آنها دوشنبه آینده در بروکسل جلسه ای تشکیل خواهند داد.

خبرگزاری ها می گویند پیش نویس بیانیه ایران را تشویق می کند برای کاهش نگرانی های بین المللی از برنانه اتمی خود، از فرصت استفاده کند.

پیش نویس همچنین از تهران می خواهد با تاریخی برای گفت و گو با کاترین آشتون، نمانیده عالی اتحادیه اروپا، و شش کشوری که در مذاکرات اتمی درگیر هستند، موافقت کند.

سفیران اتحادیه اروپا، که روز پنجشنبه در بروکسل جلسه ای تشکیل می دهند باید بیانیه را تصویب کنند، اما احتمال نمی رود تغییرات عمده ای در آن صورت گیرد.

در این میان، آشتون روز سه شنبه در جریان دیداری با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه کنفرانس بین المللی افغانستان در کابل، خواهان از سرگرفته شدن مذاکرات اتمی شد.

در تهران، روز سه شنبه، مجلس شورای اسلامی لایحه ای را تصویب کرد که اجازه می دهد اقدامات تلافی جویانه علیه کشورهایی که کشتی ها و هواپیماهای ایران را بازرسی می کنند صورت گیرد. لایحه به دولت ایران اجازه می دهد محموله های هواپیماها و کشتی های کشورهایی را که قطعنامه تصویبی سازمان ملل متحد را انجام می دهند، بازرسی کنند.

تحریم های جدید سازمان ملل متحد از کشورها می خواهد که تمام محموله هایی را که به ایران می رود یا از آنجا خارج می شود، در صورت وجود دلیل معقولی که بتوان باور کرد کالاهای محموله ها ممکن است به برنامه اتمی ایران کمک کند، بازرسی شوند.

سفیران اتحادیه اروپا، که در این هفته در بروکسل به گفت و گو می نشینند باید بیانیه را تصویب کنند، اما احتمال نمی رود تغییرات عمده ای در آن صورت گیرد.

ماه پیش، رهبران اتحادیه اروپا موافقت کردند به عنوان بخشی از یک استراتژی دو سویه برای برخورد با برنامه اتمی ایران، تحریم های سخت تری وضع کنند.

قدرت های غربی ایران را متهم می کنند که زیر پوشش برنامه اتمی غیر نظامی، قصد دارد تسلیحات اتمی بسازد اما ایران بارها این اتهام را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG