لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

چین تحریم های آمریکا علیه ایران را تقبیح می کند


چین آمریکا را به دلیل افزودن بر جدید ترین تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران تقبیح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه گفت پکن از تحریم های سازمان ملل متحد حمایت می کند، اما بر این باور است که کشورها به جای اضافه کردن بر تحریم ها، نظیر کاری که آمریکا هفته پیش انجام داد، باید بر اجرای آنچه قبلا تصویب شده است تمرکز کنند.

پیشتر، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این ادعا را که فرودگاه های بین المللی از دادن سوخت به هواپیماهای ایران به دلیل تحریم ها خودداری می کنند، تکذیب کرد.

رامین مهمانپرست گفت از زمان اجرای تحریم های آمریکا در هفته گذشته، محدودیتی بر ای سوختگیری هواپیماهای ایران به وجود نیامده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه به نقل از یک مقام ارشد هواپیمایی در ایران گفت فرودگاه ها در بریتانیا، آلمان و امارات متحده عربی از دادن سوخت به هواپیماهای ایران خودداری کرده اند.

مقامات در بریتانیا، آلمان و امارات گفتند از چنین ممنوعیتی بی اطلاع هستند، اما یک منبع در امارات گفت یک شرکت خصوصی از دادن سوخت به یک هواپیمای ایرانی خودداری کرد.

ایران همچنان تاثیر تحریم های آمریکا را، که بر بخش های انرژی و بانکداری متمرکز است رد می کند. محمود احمدی نژاد، ریس جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه گفت مردم ایران ثابت خواهند کرد که تحریم های به جایی نخواهد رسید.

مسعود میرکاظمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، گفت تحریم ها تازگی ندارد و تاثیری بر بخش انرژی ایران نخواهد داشت.

هدف از تحریم های آمریکا این است که خرید نفت پالایش شده برای دولت ایران سخت تر شود. تحریم ها همچنین شرکت هایی را که در فروش بنزین، سوخت جت و دیگر فراورده های نفتی به ایران درگیر هستند، از دسترسی به بازارهای آمریکا ممنوع می کند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، گفته است تحریم های جدید «قلب توانایی ایران» را برای تامین هزینه توسعه برنامه اتمی هدف خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG